Akcja „SAVE UKRAINE” od Fundacji Ukraina

środa, 6.4.2022 13:02 408

Fundacja Ukraina to szybko rozwijająca się organizacja pozarządowa działająca na terenie całego Dolnego Śląska. W tej chwili wielotorowo zaangażowaliśmy się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Fundacja została wyznaczona przez Wojewodę Dolnośląskiego do koordynowania działań na Dworcu PKP Wrocław Główny. W porozumieniu z prezydentem miasta Wrocław prowadzimy zbiórkę pieniężną. 

Wojna w Ukrainie oraz kryzys migracyjny sprawiły, że Fundacja Ukraina stworzyła kampanię „SAVE UKRAINE”. To zespół działań i mechanizmów mających na celu pomóc Ukrainie, jej mieszkańcom oraz uchodźcom zmuszonym do ucieczki przed wojną. Inicjatywa uzyskała wsparcie miasta Wrocław, organizacji pozarządowych oraz innych partnerów. 

Fundacji Ukraina udało się zorganizować 5 obszarów pomocy:
- zbiórka pieniężna przeznaczona na pomoc medyczną i taktyczną dla Ukrainy (w porozumieniu z prezydentem miasta Wrocławia);
- wysyłka pomocy humanitarnej;
- tworzenie i koordynacja działań zespołu wolontariuszy; 
- wsparcie informacyjne dla uchodźców,
- aranżacja ośrodków dla uchodźców. 

Fundacja Ukraina w ramach akcji “SAVE UKRAINE” zebrała dotychczas 3.329.000 zł. 

Te środki zostały przeznaczone na leki, apteczki, sprzęt wojskowy, termowizory, drony oraz inne przedmioty niezbędne dla ukraińskiego wojska i szpitali. Poza tym od początku wojny wysłaliśmy ponad 800 palet pomocy humanitarnej z żywnością, artykułami higienicznymi, odzieżą, lekami i wyposażeniem taktycznym.

Więcej informacji o zbiórce: https://fundacjaukraina.eu/saveukraine/

 

Od 24 lutego Fundacja Ukraina zrealizowała następujące działania:

1)     stworzenie bazy składającej się z ponad 7000 zgłoszeń od potencjalnych wolontariuszy.
Około 3000 z nich zaangażowało się w działalność Fundacji w zakresie tłumaczeń, pomocy w zakwaterowaniu uchodźców, wsparcia psychologicznego, doradztwa, opieki nad dziećmi i obsługi magazynu pomocy humanitarnej. 

2)     Fundacja została wyznaczona przez Wojewodę Dolnośląskiego do koordynowania działań na Dworcu PKP Wrocław Główny. Dzięki temu zabezpieczono wsparcie  wolontariuszy w punktach informacyjno-recepcyjnych oraz w akademikach przekształconych w miejsca tymczasowego zakwaterowania uchodźców. 

3)     Doradztwo dla migrantów w zakresie legalizacji i adaptacji, które zawsze było jednym z kluczowych kierunków działań Fundacji. 

W marcu pracownicy punktu informacyjnego, Instytutu Praw Migrantów, udzielili konsultacji ponad 2900 osobom, a dokładnie:
- 252 konsultacje mailowe;
- 1608 konsultacji telefonicznych;
- 680 porad stacjonarnych;
- 368 porad informacyjnych w sieciach społecznościowych. 

4)     Pod patronatem Fundacji Ukraina odbyło się ponad 20 wydarzeń charytatywnych, w ramach których zebrano i przekazano na konto akcji SAVE UKRAINE 62 748,82 zł.

Do przeprowadzonych akcji dołączyło wiele organizacji, między innymi: NFM, Capitol, Strefa Kultury Wrocław, Impart, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Gmina Żydowska Wyznaniowa we Wrocławiu, Ośrodek Teatralny „Słowo i Głos” we Lwowie, WKS Śląsk Wrocław, Alliance Française Wrocław, Klub pod Kolumnami, Ośrodek Postaw Twórczych, Teatr Polski, Wrocławski Dom Literatury. 

5)     Zebranie i wysłanie 800 palet z żywnością i innymi potrzebnymi artykułami.

33 pojazdy z pomocą humanitarną zostały wysłane do Lwowa, Użhorodu, Charkowa, Kijowa, Równego, Sum, Kowla, Chmielnickiego, Berdyczowa, Żytomierza, Mikołajowa, Winnicy, Tepłodaru, Czernihowa, Bojarki, Hoszczy, Dniepra, Zazymia, Kułykiwki i Browarów. 

6)     Zebranie i przekazanie pomocy humanitarnej dla punktu recepcyjnego na Dworcu PKP Wrocław Główny. Zakupiono między innymi środki higieny osobistej i miski dla zwierząt za kwotę 19 064,42 zł. 

7)     Dzięki dotacji z Saksonii na pomoc uchodźcom na Dolnym Śląsku w wysokości 100 tys. euro zespół Fundacji rozpoczął już zakup niezbędnych elementów wyposażenia ośrodków zamieszkania uchodźców w Świdnicy, Oławie, Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. 

Wspólnymi siłami Fundacji Ukraina już osiągnęła bardzo dużo i z powodzeniem sprostała wyzwaniom pierwszego miesiąca wojny, natomiast teraz najważniejsze jest stabilne, długoterminowe i różnorodne wsparcie od każdego z nas, a dokładnie:
- pomoc przy zbiórkach humanitarnych;
- regularne dotacje na konto „SAVE UKRAINE” od Fundacji Ukraina;
- zapisanie się do grona wolontariuszy;
- rozpowszechnienie informacji; 

Zapraszamy do współpracy i kontaktu wszystkich chcących wesprzeć Ukrainę finansowo, promocyjnie bądź fizycznie, jako wolontariusze.