Wrocław kontynuuje projekt Centrów Nauki Zdalnej dla ukraińskich uczniów

czwartek, 7.9.2023 14:14 159 0

Od września ponownie ruszyły wrocławskie Centra Nauki Zdalnej. Łącznie pięć miejsc, w których ukraińskie dzieci łączą się online ze szkołami w swoim kraju, realizując w ten sposób obowiązek nauki. Są jeszcze wolne miejsca. Wrocławskie Centra Nauki Zdalnej, które uruchomione zostały w ubiegłym roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku projekt - w ramach współpracy miasta z UNICEF-em - jest kontynuowany i rozwijany o nowe atrakcje i zajęcia dodatkowe.

Centra Nauki Zdalnej funkcjonują przy pięciu Młodzieżowych Domach Kultury (, jak w ubiegłym roku). Łącznie uruchomiono 6 klas dla 72 uczniów, w wieku od 13 do 18 lat. Część z nich będzie kontynuować naukę, część dołączy teraz do projektu. – Uczniowie mają do dyspozycji niezbędny sprzęt, by móc online uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w ukraińskich szkołach. Na miejscu pomagają im asystenci międzykulturowi, którzy są dla nich wsparciem zarówno podczas zajęć, jak i w kwestiach pozaszkolnych – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM Wrocławia. 

Poza tym, w trakcie roku szkolnego, ukraińscy uczniowie będą brali także udział w lekcjach dodatkowych z języka polskiego i angielskiego. Ale nie tylko.

Będą też zajęcia sportowe, teatralne oraz szkolenia z dysponowania domowym budżetem. Zorganizujemy też okolicznościowe spotkania i uroczystości oraz wycieczki po Wrocławiu – opowiada Anna Yaremchuk, koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej we Wrocławiu. – Chcemy jak najbardziej uatrakcyjnić im czas wolny i stworzyć jak najlepsze warunki do nauki – dodaje. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Cieszę się, że w tym roku również mogę przychodzić do Centrum i łączyć się online z nauczycielami w Ukrainie. My naprawdę chcemy się jak najwięcej nauczyć, bo wiemy jak ważna jest edukacja. Będziemy mieć też liczne zajęcia pozalekcyjne i integracyjne, co jest dla nas dodatkową atrakcją i wsparciem – podkreśla Evelina Arhipova, uczennica która w tym roku kontynuuje naukę we wrocławskim Centrum Nauki Zdalnej.

Adresy centrów:

Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 115,
Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, ul. Zemska 16a,
Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190,
Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5,
Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika (zajęcia w SP nr 2 ul. Komuny Paryskiej 36 - 38).

Aby zarezerwować miejsce dla dziecka w Centrum Nauki Zdalnej, należy wypełnić formularz na stronie internetowej. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf_hNuAAqjeJeacmn1lypKzuORadsOgon_3qpYC-jz5rvO0nA/viewform?pli=1

 

Po rejestracji koordynator lub asystent międzykulturowy kontaktuje się z daną osobą i zaprasza na organizacyjne spotkanie. Kontynuacja nauki w ukraińskim systemie oświaty Rodzice dzieci, które uczą się w Centrach Nauki Zdalnej muszą złożyć oświadczenie potwierdzające kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświaty. Jest to niezbędne, by zwolnić dzieci i młodzież z realizacji obowiązku nauki w polskiej szkole. Takie oświadczenie należy składać osobiście w kancelarii Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej 4, pokój nr 439 lub wysłać pocztą na adres Departamentu Edukacji: ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław. Oświadczenie to uprawnia również ucznia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Poza tym, we wrocławskich szkołach i przedszkolach uczy się ok. 10 tys. dzieci z Ukrainy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)