Projekt “Akademia Młodej Europy” dla osób w wieku 18-23 lat

piątek, 5.5.2023 12:38 399 0

24 kwietnia wystartowała rekrutacja młodzieży do projektu Akademia Młodej Europy. Ten projekt ma na celu poszerzenie wiedzy osób w wieku 18-23 lat - o Unii Europejskiej w zakresie: instytucji europejskich, funkcjonowania UE oraz eurointegracji. Akademia Młodej Europy - projekt, który pozwoli poznać postrzeganie Europy przez młodych Europejczyków bez względu na ich pochodzenie.

 

Instytut Praw Migrantów wspólnie z Biurem Parlamentu Europejskiego i Fundacją Krzyżowa zaprasza na cykl warsztatów i dyskusji na temat roli Unii Europejskiej w życiu młodych Europejczyków w dniach 12-14 maja 2023 r. w m.Krzyżowa. 

 

Zgłoszenia są przyjmowane przez formularz zgłoszeniowy, który można także znaleźć na mediach społecznościowych Instytutu Praw Migrantów. Rekrutacja potrwa do 7 maja.

 

W każdym warsztacie i dyskusji weźmie udział ok. 12-osobowa grupa, w tym: 6 osób z Polski lub innych krajów członkowskich oraz 6 migrantów spoza krajów UE, zwłaszcza z Ukrainy. Także odbiorcami projektu będą nauczyciele, studenci i edukatorzy, którzy będą mogli skorzystać z publikacji i materiałów wideo nagranych w ramach projektu.

 

Wiedza o UE - kluczem do (euro) integracji. Młodzi Polacy urodzeni po 2000 roku traktują Unię Europejską jako swój dom. Nie pamiętają czasów sprzed podpisania traktatów przez Polskę, nie znają kolejek na granicach. Swoje życiowe plany budują w oparciu o możliwości, które daje Unia Europejska, myśląc o studiach lub pracy w innych krajach członkowskich. Jest to dla nich naturalna rzeczywistość, która “będzie zawsze”. Jednocześnie ich wiedza na temat jej struktur i funkcjonowania jest relatywnie nieduża.

Według danych UNHCR, po 24 lutego 2022 do Polski przyjechało ponad  mln. uchodźców z Ukrainy, wiele z nich nadal przebywa w RP. Blisko 40% z nich to są dzieci i młodzież do 18. roku życia. Statystyki pokazują, że blisko 50% uchodźców planuje zostać w Polsce lub innych krajach członkowskich. Sama Ukraina również rozpoczęła starania o członkostwo w UE. Europejska młodzież - bez względu na pochodzenia - potrzebuje wiedzy, dlaczego warto do Wspólnoty dążyć, jakie korzyści uzyskają oni będąc obywatelami wspólnej Europy, jaki jest realny wpływ na ich życie odciśnie Unia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)