komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 26 listopada 2020

Delfiny, Sylwestra

Zalety kosiarek samojezdnych

poniedziałek, 26.10.2020 14:56
kategorie artykułu:

W czasie wiosny i lata często mamy mnóstwo pracy w naszych ogrodach. W szczególności problematyczne jest koszenie trawy, która niekiedy nadaje się do koszenia już w kwietniu. Gdy mamy mały ogród to raczej nie powinniśmy się bardzo przejmować tego typu kwestiami, ponieważ zajmują one bardzo mało czasu. Problem pojawia się wówczas gdy musimy wykosić trawę na bardzo dużej powierzchni. Wówczas nieoceniona okazuje się nowoczesna kosiarka, która może nas znacznie odciążyć.

Potrzeba matką wynalazków

Koszenie trawy niegdyś odbywało się przy użyciu zwyczajnej kosy, którą obsługiwać musiał wprawny kosiarz. Przystrzyżenie trawy na odpowiednią długość wymagało nie lada umiejętności. Łatwo można też domyślić się, ile ta czynność pochłaniała czasu. Po ręcznych kosach zaczęły w sprzedaży pojawiać się pierwsze wersje kosiarek.

Te urządzenia początkowo były dostępne jedynie w wersjach spalinowych. Zamontowany w nich silnik pozwalał na znaczne odciążenie przy koszeniu. Nie da się jednak ukryć, że takie kosiarki też miały pewne wady i ograniczenia. Jednym z nich może być, chociażby to, że w przypadku nierówności kosiarka sobie nie radziła i trzeba było nią właściwie manewrować.

Gdy ktoś posiadał trawnik pochyły, to również był problem, ponieważ konieczne było pchanie kosiarki pod górę. W związku z tym zaczęto więc jeszcze bardziej ulepszać kosiarki, by koszenie mogło być jeszcze łatwiejsze.

Kosiarki w nowym wydaniu

Z racji, że potrzeba jest matką wynalazków, to zaczęto tworzyć kosiarki wyposażone w napęd. Tutaj można dokonać jednak pewnego podziału. Mianowicie obecnie można spotkać kosiarki samojezdne w dwóch wydaniach.

Pierwszym z nich jest wersja, którą należy obsługiwać. Takie kosiarki często określane są mianem traktorków do koszenia trawy. W takich urządzeniach zamontowana została specjalna przekładnia, która sprawia, że oprócz napędzania nożna odpowiedzialnego za koszenie trawy dodatkowo jest możliwe napędzenie kół kosiarki. W związku z tym operator takiego urządzenia po prostu sobie na kosiarce siedzi i jeździ nią po trawniku. Koszenie z użyciem tego typu urządzeń jest niezwykle przyjemne.

Jeśli jednak chcemy, aby koszenie trawnika zupełnie nas nie dotyczyło, to wystarczy zainwestować w kosiarki samojezdne zwane również robotami. Takie urządzenia samodzielnie wykoszą nasz trawnik i nie będziemy musieli robić absolutnie nic oprócz wstępnej konfiguracji naszej kosiarki.

Nowoczesne kosiarki roboty

Wspomniane już wcześniej kosiarki roboty należy w odpowiedni sposób ustawić, zanim zaczniemy z naszych urządzeń korzystać. Mianowicie chodzi to, aby określić region, w którym poruszać ma się nasza kosiarka.

Do tego zadania wykorzystywane są specjalne przewody, które należy wkopać na płytką głębokość pod warstwę ziemi na trawniku. W ten sposób stworzymy region, poza który kosiarka z pewnością nie wyjedzie. Z jednej i drugiej strony przewód kończy się w stacji dokującej. Warto też podkreślić co jest napędem w takich kosiarkach. Otóż jest nim oczywiście silnik elektryczny o dość dużej mocy.

W przypadku gdy zamontowany w naszej kosiarce akumulator zacznie się rozładowywać, to wówczas kosiarka samoczynnie podjedzie do stacji dokującej w celu naładowania. Kosiarki samojezdne tego typu początkowo były wykorzystywane przede wszystkim do koszenia pól golfowych oraz boisk piłkarskich.

Z biegiem czasu zaczęto używać ich już nie tylko do obiektów sportowych. Obecnie każdy, kto tylko zechce, może zakupić do swojego ogrodu nowoczesną kosiarkę samojezdną. Dzięki temu zupełnie zapomnimy o konieczności poświęcania czasu na koszenie trawnika.

 
wtorek, 24.11.2020 12:37
poniedziałek, 23.11.2020 12:26
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele