Połączenie z Wrocławia na żywo z polskim astronautą!

dzisiaj, 7 godz temu 163 0

W trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się z polskimi dziećmi i młodzieżą, w tym także podczas spotkania organizowanego na Uniwersytecie Wrocławskim, w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji IGNIS.

Oprócz Wrocławia i Uniwersytetu Wrocławskiego, kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i studentów odbędą się także w Łodzi, Rzeszowie i Warszawie. Punktem kulminacyjnym każdego z nich będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą. Każde z wydarzeń to ok. osiem godzin różnorodnych aktywności edukacyjnych: warsztaty, prelekcje, panele tematyczne i pikniki naukowe.

W każdym ze spotkań, w tym również we wrocławskim, będzie uczestniczyło ok. 300 osób – są to głównie uczestnicy konkursów kosmicznych organizowanych przez POLSA od jesieni 2024 r. Dodatkowo, będą to dzieci, młodzież i nauczyciele ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w których szczególnie aktywnie realizowana jest „ścieżka kosmiczna”. Spotkania mają charakter zamknięty, a listy uczestników zostały przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem.

W trakcie spotkania uczestnicy połączą się drogą radiową z ISS. Łączenie odbędzie się dzięki uprzejmości krótkofalowców z programu ARISS. Pytania zadane Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu zostały wybrane w konkursie „Zapytaj Astronautę”, zorganizowanym przez POLSA w grudniu 2024 r. Wydarzeniami współtowarzyszącymi łączeniu krótkofalarskiemu będą warsztaty o tematyce kosmicznej dedykowane zarówno dzieciom, młodzieży, jak i studentom (8-25 lat). We Wrocławiu planowany jest także piknik naukowy i liczne pokazy doświadczeń, przygotowanych przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Gościem specjalnym będzie Piotr Kosek z Astrofazy, który opowie słuchaczom o polskich eksperymentach na ISS. W trakcie wydarzenia planowany jest także panel dotyczący technologii kosmicznych przetransferowanych w życie codzienne, z udziałem ekspertów kosmicznych, pracujących w Polsce i w ESA.

Część główna każdego spotkania, czyli połączenie na żywo z astronautą wraz towarzyszącymi im aktywnościami (łącznie ok. 3 godziny) – będzie transmitowane na kanale YouTube. Wrocławskie spotkanie odbędzie się 4 lipca 2025 r., w godzinach 8:30-11:30. Transmisja odbędzie się na kanale Polskiej Agencji Kosmicznej.

Organizatorzy wydarzeń: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, współorganizatorzy: EC1, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Rzeszowska, Centrum Nauki Kopernik.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.

Link do transmisji z wydarzenia na kanale Polskiej Agencji Kosmicznej

źródło: uwr.edu.pl
foto: Sławosz Uznański-Wiśniewski na ISS. fot. Peggy Whitson, źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Dodaj komentarz

Komentarze (0)