Zakup mieszkania — lepszy rynek pierwotny czy wtórny?

poniedziałek, 5.12.2022 08:54 138

Kupując mieszkanie, nie można sobie pozwolić na podjęcie nieprzemyślanej decyzji. Chcemy w końcu wejść w posiadanie lokalu, który nie będzie wymagał ponoszenia wysokich kosztów remontów czy napraw usterek niemal od razu po zakupie. Odpowiedni wybór mieszkania wymaga podjęcia wielu decyzji, jedna z najważniejszych dotyczy jednak wyboru rodzaju rynku, z którego pozyskuje się oferty. Do wyboru mamy rynek pierwotny oraz wtórny. Czym się one charakteryzują? Gdzie szukać mieszkania, by zwiększyć szansę podjęcia odpowiedniej decyzji?

Rynek pierwotny — cechy

Jak sugeruje jego nazwa, jest to rynek mieszkań, których jedynym dotychczasowym właścicielem jest firma, która je wybudowała. Deweloperzy często sprzedają swoje lokale jeszcze zanim zostaną one wybudowane. Zakup mieszkania lub domu na etapie “dziury w ziemi” wymaga dużej dozy zaufania do danego kontrahenta, jednak przy odpowiednio sporządzonych umowach i jasnych dla obu stron warunkach ryzyko nadużyć jest stosunkowo niskie.

Zupełnie nowe mieszkanie to nie tylko lokal, który najpewniej wytrzyma wiele lat bez potrzeby przeprowadzenia remontu, lecz również obiekt, który może zapewnić wysoką stopę zwrotu z inwestycji osobom, które zdecydują się go wynajmować. Deweloperzy rozważnie dobierają lokalizacje budowanych przez siebie mieszkań. Podejmują duży wysiłek w celu wybrania szczególnie atrakcyjnych miejsc, które zapewnią przyszłym mieszkańcom możliwie jak najłatwiejszy dostęp do sklepów, punktów usługowych i placówek medycznych. Stawiają również na optymalne skomunikowanie z najważniejszymi częściami miast.

Rynek wtórny — cechy

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, decydujemy się na nabycie gotowego, najczęściej używanego już lokalu od jego obecnego właściciela. Choć wielu osobom takie rozwiązanie wydaje się wiązać z mniejszym ryzykiem niż zakup mieszkania od dewelopera, wcale nie musi jednak tak być. Mamy w końcu dość ograniczony wgląd w historię danej nieruchomości, a nie wszystkie usterki czy zużycia są widoczne na pierwszy rzut oka.

Zachowanie szczególnej ostrożności zaleca się osobom, które poszukują wyłącznie najtańszych ofert — po zakupie takiego lokalu może okazać się, że będzie on wymagać kosztownego remontu, którego finalna kwota uczyni inwestycję nieopłacalną.

Poruszając się na rynku wtórnym, warto dobrze znać się na rzeczy lub korzystać z pomocy doświadczonych doradców. W przeciwnym wypadku łatwo o zdecydowanie się na lokal, który co rusz będzie generował koszty. Warto także zwracać uwagę na takie aspekty jak renoma lokalizacji (niektóre osiedla nie cieszą się dobrą sławą) lub najbliższe sąsiedztwo.

Gdzie kupić mieszkanie — rynek pierwotny czy wtórny?

Zanim podejmiesz decyzję, rozważ za i przeciw dla każdej opcji, biorąc pod uwagę swoje oczekiwania względem nowego mieszkania. Na rynku wtórnym możesz kupić mieszkania w wielu lokalizacjach, jednak musisz być gotowy także na ewentualną konieczność przystosowania ich do użytku. Po zakupie mieszkania z rynku pierwotnego nie trzeba martwić się zużyciami czy uszkodzeniami dokonanymi przez poprzednich lokatorów. Taki lokal można łatwo dopasować do swoich preferencji i nie musieć godzić się na rozwiązania zastosowane przez byłego właściciela. Jeśli możliwości, jakie daje rynek pierwotny, do Ciebie przemawiają, sprawdź mieszkania Siechnice, na przykład położone w pobliżu Wrocławia kameralne i przyjazne osiedle Laguna.