Wystartowała kampania więzi społecznych między Ukraińcami a Polakami [Foto]

poniedziałek, 14.11.2022 18:01 314 0

"Szacunek, wdzięczność, wspólnota” – pod tym hasłem rusza kampania społeczna mająca na celu kształtowanie więzi społecznych pomiędzy Ukraińcami a Polakami oraz pokazanie, jak ważne są wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie. Szacuje się, że do Wrocławia po wybuchu wojny przyjechało ponad 100 tysięcy Ukraińców, wielu z nich zostało i są częścią naszej społeczności. Kampania została stworzona przez miasto Wrocław, a finansowa jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia – to pięć Ukrainek, bohaterek kampanii. Do Wrocławia przyjechały tuż po wybuchu wojny, w lutym 2022 roku.  Dzięki kampanii poznamy bliżej ich historie. Historie kobiet, które uciekając przed dramatem wojny musiały opuścić swoją ojczyznę, zostawiając tam swoich mężów i ojców, dotychczasową pracę i dom.

- Historie uchodźczyń z Ukrainy pokazują jak istotne było wsparcie wrocławian w czasie pierwszych tygodni po wybuchu wojny, na ile pozwoliło im się usamodzielnić i dziś współtworzyć wspólnotę Wrocławia, pracując tutaj i płacąc podatki. To pięć kobiet, pięć realnych twarzy i pięć konkretnych historii spośród wielu więcej podobnych, które usłyszeliśmy przygotowując kampanię. Dziś jej bohaterki pomagają innym, także swoim przykładem, w usamodzielnianiu się - mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia podkreślają, że po 24 lutego nasi mieszkańcy okazali niezwykłą solidarność z narodem ukraińskim.
- Tą kampanią chcemy pokazać nasze historie, często bardzo trudne, poruszające i smutne. Ale chcemy też podkreślić, że potrafimy się integrować i być częścią społeczności wrocławskiej – mówi Julia Bogusławska, bohaterka kampanii.

Systemowej pomocy od wybuchu wojny udzielają instytucje miejskie i organizacje współpracujące z miastem. Urzędy i instytucje przystosowały się do przyjęcia tysięcy uchodźców - w punktach noclegowych koordynowanych przez organizacje społeczne na zlecenie magistratu przebywa ponad tysiąc uciekinierów z Ukrainy. Kilkaset miejsc pozostaje wolnych. Działania miasta obejmowały także przeprowadzenie szeregu procedur, które ułatwiają funkcjonowanie obywatelom Ukrainy w nowym miejscu.

Do tej pory nadanych zostało blisko 60 tysięcy numerów PESEL. To umożliwia Ukraińcom korzystanie z systemu opieki zdrowotnej czy znalezienie stałej pracy. Od wybuchu wojny, we Wrocławiu, ponad 31 tysięcy uchodźców znalazło pracę - wsparcia w tym zakresie udzielały m.in. Powiatowy Urząd Pracy wraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Do szkół i przedszkoli uczęszcza  obecnie około 10 500 dzieci z rodzin uchodźców. We wrocławskich placówkach funkcjonuje 76 oddziałów przygotowawczych.

- Chcemy pokazać, że uchodźcy to nie są tylko duże liczby, te setki tysięcy osób, które przyjeżdżają do nas. To suma historii, których jesteśmy świadkami i o których nasze bohaterki opowiadają. Wiele takich historii znają także uczniowie wrocławskich szkół, od swoich rówieśników z Ukrainy – podkreśla Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Szereg działań, których celem jest integracja, wsparcie i edukacja prowadzi Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Organizuje wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego, międzykulturowe warsztaty zarówno dla nowo przybyłych mieszkańców, jak i społeczności przyjmującej - co przekłada się na zdobywane kompetencje oraz wzajemną integrację. Dodatkowo wspierane są działania integracyjne we wrocławskich osiedlach (punkty konsultacyjne, nauka języka polskiego, grupy samopomocy, wydarzenia integracyjne).

Wydarzenia są adresowane do różnych grup odbiorców (dzieci, młodzież, rodziny, osoby pracujące z migrantami, wolontariusze) w formie stacjonarnej lub online. Są one bezpłatne, odbywają się zarówno w centrum Wrocławia (Przejście Dialogu), jak i lokalnie na osiedlach, w różnych lokalizacjach. Wszystkie realizowane działania mają włączający charakter, wspierają dialog międzykulturowy.

Co ważne – kampania "Szacunek, wdzięczność, wspólnota”  rozpoczyna się w tygodniu, w którym obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Tolerancji”. Przygotowane materiały pojawią się na billboardach, wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach. Filmy przedstawiające historie uchodźczyń będą wyświetlane w kinach oraz social mediach.

- Ogromna jest nasza wdzięczność za przyjęcie naszych obywateli pod swój dach, za to, że wyciągnęliście do nas rękę. Obywatele Ukrainy chcą wspierać polską gospodarkę, z ostatnich danych wynika, że zapłacili w Polsce 10 miliardów podatku -  podkreśla Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu. Ważnymi elementami kampanii są spotkania, debaty oraz warsztaty.

Niżej spis najbliższych wydarzeń:

15 listopada, godz. 14:00
Sadzenie krokusów – jako symboliczny gest podziękowania mieszkańcom Wrocławia za udzielone wsparcie. Prócz wspólnego sadzenia kwiatów, dodatkowo dzieci ukraińskie i Fundacja Ukraina przygotowały ozdoby, przypinki, bransoletki, które będą rozdawane przechodniom. Będzie poczęstunek.
Wśród uczestników:Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu oraz Artem Zozulia, Prezes Fundacji Ukraina

Miejsce: skwer przed pomnikiem B. Chrobrego.

16 listopada
Warsztaty w Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju – dla dzieci „Razem możemy więcej”. Warsztaty poświęcone wzajemnemu poznaniu obu kultur. Prowadzenie: Anna Kharytonova, artystka (zapewnione tłumaczenie).
Warsztaty w CUKR – dla dorosłych, prowadzone przez psycholog Olenę Hrapenko, o tolerancji, akceptacji (warsztaty i wykład, zapewnione tłumaczenie polsko-ukraińskie).  

Miejsce: CUKR, ul. Ruska 46A, godz. 10:00-12:00 (dzieci), 12:00-14:00 (dorośli)

18 listopada
„Dzień Tolerancji w SP nr 63”, godz. 9:50-12:30
Teza debaty: Nie ma współczesnego świata bez dbania o równość
Dzieci mają za zadanie przygotować się do debaty, broniąc stanowiska ZA i PRZECIW. Dodatkowo zaangażowana zostanie także publiczność, która rozsądzi w wyniku głosowania tajnego, która drużyna ich przekonała i wygrywa debatę.
Kampania finansowana przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) na podstawie Memorandum of Understanding pomiędzy Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) a miastem Wrocław.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)