Wrocław i Kijów miastami partnerskimi! Prezydent Sutryk podpisał umowę z merem Kliczko [Foto]

środa, 15.3.2023 15:41 165 0

W środę 15 marca w gabinecie prezydenta Wrocławia doszło do podpisania umowy partnerskiej między stolicą Dolnego Śląska a stolicą Ukrainy. Mer Kijowa Witalij Kliczko nazwał nowe przymierze „symbolicznym”.  - To dla nas zaszczyt – mówił z kolei Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Inicjatywa partnerskiej współpracy pomiędzy Wrocławiem i Kijowem pojawiła się w 2019 roku, a nabrała rozpędu po wybuchu wojny na Ukrainie i podczas Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu w maju 2022 roku. W listopadzie 2022 roku radni miejscy Wrocławia przegłosowali uchwałę o nawiązaniu współpracy partnerskiej.

- Nasze relacje z Kijowem – stolicą Ukrainy w sposób formalny, jeszcze bez partnerstwa, trwają już od dobrych kilku lat. Można powiedzieć, że nasi ukraińscy przyjaciele przemierzyli drogę z domu do domu. Dzisiaj bowiem, w obliczu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, to właśnie Wrocław stał się drugim domem dla wielu Ukrainek i Ukraińców, którzy przyjechali do nas i razem z nami budują wspólnotę miasta – mówił podczas spotkania Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kijów to drugie miasto na Ukrainie, z którym Wrocław zawarł tego typu porozumienie (w 2001 r. podpisano umowę z Lwowem). Tym samym Kijów będzie 16. miastem partnerskim Wrocławia.

Eskalacja wojny na Ukrainie zintensyfikowała współpracę pomiędzy miastami, m.in. przedstawiciele Rady Miejskiej Kijowa wzięli udział w Samorządowym Okrągłym Stole na temat pomocy Ukrainie. Wrocław przy współpracy z fundacją Ukraina i fundacją PTACH zorganizował natomiast kolonie letnie dla dzieci z Kijowa.

- Chciałbym raz jeszcze podziękować Wrocławiowi i prezydentowi Sutrykowi. Za wsparcie Kijowa, za pomoc humanitarną i gospodarczą. Wrocław od początku rosyjskiej inwazji przyjął 150 tysięcy ukraińskich uchodźców, w tym 80 tysięcy dzieci. Tej pomocy nigdy nie zapomnimy. Zawieramy dziś niezwykle ważne i historyczne porozumienie z Wrocławiem. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina! - mówił podczas specjalnego łączenia video Witalij Kliczko, mer Kijowa.

- Witalij, raz jeszcze dziękujemy Ci za piękne słowa. Jesteśmy pełni uznania dla bohaterskiej walki Ukraińców. Tu we Wrocławiu wiemy, że ta wojna nie toczy się tylko o wolną i niepodległą Ukrainę. To wojna o wolną, niepodległą, pozbawioną dyktatorskich władz Europę. I w tym sensie tu we Wrocławiu macie i zawsze mieć będziecie przyjaciół, sprzymierzeńców, a w przyszłości także tych, którzy będą Wam pomagali w odbudowie kraju – dodawał prezydent Wrocławia.

Wrocław od lat wspiera mniejszość ukraińską. Po wybuchu wojny na Ukrainie tysiące mieszkańców, organizacji pozarządowych ruszyły z pomocą osobom, które przyjechały do stolicy Dolnego Śląska. Urząd Miejski od pierwszych dni koordynował i aranżował pomoc instytucjonalną – zapewniając noclegi, wydając posiłki. Uruchomione zostały trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów - WroMigrant, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Dziś w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych uczy się ok. 20 tys. dzieci z Ukrainy.

Warto przypomnieć, że miejski portal wroclaw.pl jest jedną z pierwszych w Polsce stron internetowych tłumaczonych w pełni na język ukraiński. Wiele wrocławskich inicjatyw oraz projektów coraz mocniej zachęca ukraińską społeczność do aktywnego angażowania się w życie miasta, np. poprzez Wrocławski Budżet Obywatelski, który jest dostępny również w języku ukraińskim. Z kolei Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej prowadzi Study in Wrocław, program skierowany do studentów ukraińskich. Społeczność ukraińska cyklicznie organizuje również takie wydarzenia jak: Kino Ukraina, festiwal Skorovoda Fest, Festiwal Viva Ukraina czy Wrocławska Kutia.

- 385 dni walczymy przeciwko wrogowi, który nie patrzy na żadne umowy międzynarodowe, który prowadzi wojnę cyniczną, bez zasad. W ciągu tych 385 dni są z nami nasi przyjaciele z Polski, z Wrocławia, którzy stale nas wspierają. To wspaniały przykład braterstwa, dobrosąsiedztwa i współpracy. Jesteśmy dumni, że możemy dzisiaj być we Wrocławiu i podpisać tak ważne porozumienie. Dziękuję raz jeszcze naszym polskim i wrocławskim braciom. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina – przekonywał Wołodymyr Bondarenko, przewodniczący Rady Miejskiej Kijowa.
Stolicę Dolnego Śląska wg szacunków Unii Metropolii Polskich zamieszkuje ok. 250 tys. Ukraińców. We Wrocławiu na mocy porozumienia podpisanego pod koniec 2021 roku działa Konsulat Generalny Ukrainy.

Kijów to największy ośrodek przemysłowy i kulturalno-naukowy Ukrainy z szeroko rozwiniętymi wieloma gałęziami przemysłu. Miasto, obsługiwane przez dwa międzynarodowe porty lotnicze, jest także ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Liczący ponad 3,5 mln mieszkańców Kijów to także znaczący ośrodek akademicki – w mieście działa niemal 20 szkół wyższych.

Po podpisaniu dokumentów w gabinecie, prezydent Wrocławia i delegacja z Ukrainy odsłonili herb Kijowa, który tym samym dołączył do herbów innych miast partnerskich Wrocławia.

Wrocław posiada również partnerstwa m.in. z Dreznem, Lwowem, Wiesbaden, Lille czy Oxfordem. W 2019 roku zawarto umowę z gruzińskim Batumi.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)