W jaki sposób przygotować się do matury z biologii i chemii?

czwartek, 11.2.2021 08:30 226

Matura to zdaniem wielu osób, najważniejszy egzamin w życiu. Z jednej strony może być kartą umożliwiającą dostęp na studia w najlepszych uczelniach w kraju i na świecie, a z drugiej strony może być powodem dodatkowego stresu spowodowanego koniecznością powtórzenia egzaminu i wyboru kierunków spośród niżej rankingowanych uczelni.

Choć brak matury nie przekreśla szansy na znalezienie dobrze płatnej pracy, to w dużej mierze może to utrudniać. Wyjątek stanowią zawody wymagające ukończenia studiów i odpowiednich praktyk, jak np. medycyna czy prawo. Ci uczniowie, którym bardzo zależy na dostaniu się na wymarzone studia i po ich ukończeniu otrzymaniu pracy w dobrze płatnym, rozwojowym zawodzie, chcą odpowiednio przygotować się do matury. W jaki sposób można to uczynić?

Harmonogram nauki do matury

Każdy dobry menedżer potwierdzi to, że bez odpowiedniej strategii, trudno jest osiągnąć przyjęte cele. Tak samo jest w przypadku przygotowania do matury. Koniecznie trzeba zaplanować kolejność zadań, jakie trzeba będzie zrealizować przed egzaminem maturalnym.

W tej kwestii należy policzyć liczbę dni do egzaminu, odjąć od niej +/- 20 dni, które trzeba będzie poświęcić na powtórki i ostatnie ćwiczenia oraz ewentualny, nieprzewidziany splot zdarzeń (np. chorobę), który może skutecznie zmniejszyć liczbę dni na naukę. Następnie należy obliczyć liczbę tematów do nauki i podzielić ją przez liczbę dni. W ten sposób uzyska się informację, w jakim tempie należy uczyć się do matury, aby zmieścić się w założonym harmonogramie.

Konsekwencja w nauce

Nie bez znaczenia jest również konsekwencja. Tylko osoby zaangażowane w naukę, które jednocześnie trzymają się przyjętego harmonogramu, są w stanie odpowiednio przygotować się do matury. Przesuwanie nauki z danego dnia na kolejny lub na dwa, trzy dni później z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Powoduje zmniejszenie czasu na naukę, może sprzyjać większemu zmęczeniu umysłu i tym samym trudności w zapamiętywaniu materiału.

Odpowiednie pomoce naukowe

Przygotowując się do matury z biologii i chemii, jako egzaminów wymaganych m.in. na pedagogice, medycynie i kierunkach technicznych, warto poszerzyć naukę o inne źródła niż szkolne podręczniki. Może to być między innymi:

  • inne niż używane w szkole podręczniki do biologii i chemii,
  • fizyczne wsparcie korepetytora,
  • arkusze maturalne z lat poprzednich,
  • zadania maturalne znalezione w Internecie,
  • profesjonalne kursy maturalne.

Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z każdej z wyżej wymienionych pomocy naukowych. Niemniej w przypadku ograniczonego czasu lub dużych trudności w zrozumieniu materiału do matury, warto skorzystać z pomocy korepetytora i/lub udziału w kursach.

Kurs maturalny z biologii oraz kurs maturalny z chemii realizowane są zarówno stacjonarnie (w większych miastach), jak i online. W zależności od prowadzącego, mogą być podzielone na semestry (tak jak w szkole) lub realizowane w formie zbiorczej powtórki. Ich cena waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Choć istnieje duża konkurencja na rynku kursów, to wśród tych z których korzysta i chwali sobie najwięcej osób, jest platforma DawidUczy.pl. Na tle innych wyróżnia ją przede wszystkim to, że zajęcia prowadzi nauczyciel, doświadczony korepetytor z biologii i chemii i egzaminator, dostęp do platformy jest zagwarantowany przez 365 dni, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę oraz że kursanci mają możliwość na bieżąco zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na nie zarówno podczas zajęć online, jak i poza nim.

Dobre notatki

Nie bez znaczenia jest również umiejętność robienia dobrych notatek. Ułatwiają one zapamiętywanie pojęć i schematów. Znakomicie sprawdzają się podczas powtórki poprzednich lekcji oraz powtórki na zakończenie przyjętego harmonogramu nauki.