Transport pomocy humanitarnej dla Ukrainy

czwartek, 10.11.2022 11:42 397 0

Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest w stałym kontakcie z partnerskimi regionami w Ukrainie oraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. W ostatnim czasie otrzymaliśmy prośby o udzielenie pomocy humanitarnej uchodźcom wewnętrznym z terenów przyfrontowych oraz mieszkańcom ziem wyzwolonych z okupacji rosyjskiej. Pomoc jest niezbędna również w szpitalach polowych oraz w ośrodkach dla uchodźców w warunkach nadchodzącej zimy.

- Bardzo cenimy tę pomoc, jest ona niezwykle ważna dla Ukrainy. Wojna trwa cały czas, Ukraina krok po kroku idzie do przodu, ale codziennie giną ludzi, inni są ranni i wymagają pomocy. Dzięki takim inicjatywom jak ta Ukraina wygrywa tę wojnę. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie – mówi Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

W październiku Przewodniczący Rady Obwodowej partnerskiego Obwodu Dniepropietrowskiego w oficjalnym piśmie zwrócił się z prośbą o udzielenie pomocy humanitarnej. Na terenie Obwodu Dniepropietrowskiego stacjonują formacje wojskowe Sił Zbrojnych Ukrainy, które sprawują stałą kontrolę nad terytorium obwodu oraz w obszarach działań wojennych.

- W tym tygodniu jako delegacja Sejmiku byliśmy w Ukrainie w miejscach gdzie ten transport trafi. Na własne oczy widzieliśmy jak bardzo ta pomoc jest potrzebna. Bylem w szpitalach w obwodach, które są zapleczem frontu i wiem co oznacza ta pomoc dla rannych żołnierzy i cywilów. Wiemy, że Ukraina wygra tę wojnę, ale możliwe to będzie jeśli nadal będziemy ją mocno wspierać. My zamierzamy tę pomoc oferować, w przyszłorocznym budżecie, który właśnie konstruujemy, środki na tą pomoc na pewno się znajdą – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W związku z faktem, że w tym czasie na niektórych terytoriach regionu toczą się aktywne działania bojowe mające na celu wyzwolenie ukraińskich miast i wsi spod okupacji rosyjskiej, ww. formacje wojskowe potrzebują środków do udzielenia pomocy medycznej rannym żołnierzom i cywilom, artykułów medycznych, sprzętu do leczenia wojskowych i cywilnych ofiar działań wojennych, a także innych artykułów mających pierwszorzędne znaczenie dla zdrowia i życia ludności regionu.

- Pojawiają się głosy czy pomoc dla Ukrainy jest jeszcze potrzebna. Zapewniam, że tak. Przypominam Państwu, że Ukraińcy walczą dziś za wolność Polski i całej Europy sprzeciwiając się agresorowi, który nie ma żadnych zasad. My w tej pomocy nie ustaniemy. To nie Ukraina rozpoczęła tę wojnę, Ukraina musi się bronić, a my w tej obronie własnych granic i własnych wartości będziemy ją wspierać – podsumowuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Z tego powodu samorząd województwa, wspólnie z Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed S.A., zorganizował wysyłkę środków medycznych oraz medycznego sprzętu o wartości 1 miliona złotych, których zakup sfinansowany został ze środków  budżetu województwa przez DCM Dolmed S.A..

Wiceprezes Zarządu DCM Dolmed S.A Marcin Lerner, podkreślił, że dostarczone będą wysokiej jakości specjalistyczne środki medyczne dostosowane do aktualnych potrzeb w Obwodzie Dniepropietrowskim.

Odbiorcą transportu pomocy humanitarnej są wojskowe służby medyczne stacjonujące na terenie Ukrainy, miasto Krzywy Róg oraz jednostki wojskowe Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Transport z pomocą humanitarną po odprawie celnej jeszcze dziś ruszy w stronę granicy polsko-ukraińskiej. Następnie po stronie ukraińskiej nastąpi przeładunek towaru do dalszego transportu przysłanego przez Administrację Obwodu Dniepropietrowskiego. Transport zostanie przewieziony bezpośrednio do wskazanych punktów medycznych na terenie obwodu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)