Styl skandynawski – prostota i funkcjonalność w pięknym wydaniu

piątek, 22.5.2020 13:26 358

Styl skandynawski często gości w naszych domach. Lubimy go za prostotę, łatwość utrzymania porządku i przestronność. Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski – jak powstał

Jak wszystkie style, tak i ten nie powstał z dnia na dzień. Rodził się powoli, by w końcu zagościć na stałe nie tylko w domach Skandynawów. Szybko zyskał zwolenników na całym świecie. Życie w Skandynawii to umiarkowanie ciepłe lato z długimi dniami i zima – śnieżna, mroźna i praktycznie pozbawiona słońca. Stąd naturalna stała się potrzeba rozjaśniania i doświetlania wnętrz. Białe ściany i duże okna to kanwa stylu skandynawskiego – jego znak rozpoznawczy. Kolejnym są rolety klasyczne lub rzymskie, używane zamiennie z zasłonami. Bardzo często rolety rzymskie szyte są z tkanin firanowych. W dzień podnosi się je do góry, by wpuścić do wnętrza jeszcze więcej światła.

Styl skandynawski – kolorystyka

Biel i kolory natury to podstawa stylu skandynawskiego, ale mile widziane są też kolorowe akcenty w postaci żółci, pomarańczy, oliwkowej zieleni i modnego ostatnio złota. Jeśli chcemy stworzyć wnętrze, w którym biel nie będzie dominująca, możemy zdecydować się na bardzo jasny szary kolor ścian, ewentualnie delikatne pastele. Ważne, by wnętrze pozostało jasne. Raczej nie widuje się w stylu skandynawskim ciemnych ścian. Za to można postawić na czarno-białe dodatki.

Styl skandynawski – minimalizm i funkcjonalność

Styl skandynawski to przede wszystkim funkcjonalność. Tu nie ma niepotrzebnych ozdób. Proste meble bez inkrustacji, wygiętych nóżek, ozdobnych zagłówków czy innych typowo dekoracyjnych cech mają być odpowiedzią na potrzeby czysto praktyczne. Jednocześnie – nie trzeba tego ukrywać – takie wnętrze sprząta się zdecydowanie łatwiej. W stylu skandynawskim rządzi prostota formy. Jeśli pokusimy się o dekoracje naścienne, czy zechcemy powiesić zdobione zasłony na przelotkach, to najlepszym wyborem będą figury geometryczne. We wnętrzach w tym stylu nie widuje się motywów florystycznych i faunistycznych wiernie odwzorowanych. Wyjątkiem są wzory geometryczne zbliżone kształtem do kwiatów lub zwierząt.
Wnętrza w stylu skandynawskim pozbawione są zakamarków, trudno dostępnych miejsc. Taki zabieg sprawia, że wydają się większe, niż są w rzeczywistości.

Styl skandynawski – w zgodzie z naturą

Styl skandynawski nie lubi żadnych imitacji. Właśnie dlatego podłogi są drewniane, meble też. Tu do wyboru są dwie opcje: można pomalować drewno na biało lub podkreślić jego surowy wygląd i jedynie je zabejcować. W tym drugim przypadku dobrze jest wybrać drewno z wyraźnie zaznaczonymi słojami i sękami.
Natura rządzi nie tylko w meblach, ale też w innych dodatkach. We wnętrzu skandynawskim nie ma miejsca na sztuczne tkaniny. Dominują len i juta, towarzyszy im bawełna. Bardzo charakterystyczny dla stylu skandynawskiego jest gruby splot imitujący ręczne robótki. Pleciona narzuta na narożnik, niewielki dywan, obicia poduszek czy w końcu drobne dekoracje utrzymane w jednolitym stylu mają sprawić, że wnętrze wyda się wizualnie cieplejsze. Ma to znaczenie szczególnie w sezonie zimowym. Latem Skandynawowie, podobnie jak my, więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu.

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz