Sprzęt komputerowy dla ukraińskich uczniów dotarł do Wrocławia

wtorek, 29.11.2022 13:45 561 0

1 900 tabletów oraz 300 laptopów otrzymały wrocławskie placówki oświatowe w ramach współpracy miasta z UNICEF-em. Z przekazanego sprzętu korzystają już ukraińscy uczniowie z oddziałów przygotowawczych, ale nie tylko.

Komputery i laptopy z oprogramowaniem trafiły do blisko 40 placówek oświatowych we Wrocławiu. Jest to 1 900 tabletów oraz 10 przenośnych pracowni komputerowych po 30 laptopów każda, z których już korzystają (lub w najbliższym czasie zaczną korzystać) w czasie lekcji uczniowie z Ukrainy.

– To kolejny przykład współpracy Wrocławia z UNICEF-em, który wspomaga rozwój i edukację dzieci z Ukrainy. Jest to dla nas ogromne wsparcie, biorąc pod uwagę, że we wrocławskich szkołach i przedszkolach kształci się obecnie ok. 11 tys. ukraińskich uczniów. W tym, w 76 oddziałach przygotowawczych ponad 1,4 tys. – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

175 tabletów otrzymało m.in. Liceum Ogólnokształcące nr XV, w którym funkcjonuje 7 oddziałów przygotowawczych (łącznie 175 uczniów).

– Na tabletach uczniowie korzystają m.in. ze słowników oraz robią na nich notatki, które przesyłają sobie później na Teamsa. Służą one im też do czytania lektur w języku ukraińskim i polskim – podkreśla Bogumiła Mandat, dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego. – Co ważne, dzięki temu sprzętowi nauczyciele mogą bardziej indywidualizować pracę z uczniami, co znacznie usprawnia prowadzenie zajęć – dodaje.

W oddziałach przygotowawczych XV Liceum Ogólnokształcącego każdy uczeń ma już swój tablet.

– Cały czas korzystamy z nowych tabletów. To nam bardzo ułatwia naukę. Są jak nasze drugie zeszyty czy książki – opowiada Anastazja, uczennica XV Liceum Ogólnokształcącym.

Wrocław, w ramach współpracy z UNICEF-em, otrzymał ponad 24,5 mln złotych dotacji. Pieniądze te przeznaczane są na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w naszym mieście. Większość z nich już zrealizowano lub są w trakcie realizacji. Przykłady to m.in. Centra Nauki Zdalnej, baza ukraińskich nauczycieli czy zatrudnianie w szkołach asystentów międzykulturowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)