Samochód elektryczny czy spalinowy - jaki wybrać?

czwartek, 16.3.2023 15:09

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Nie są już ekstrawaganckimi nowinkami tylko dla najbogatszych. Można je spotkać w normalnym ruchu ulicznym. Pojazdy z napędem elektrycznym mają sporo zalet i cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników. Gdy dochodzi do wyboru samochód elektryczny czy spalinowy większość zwraca też uwagę na aspekt ekologiczny.

Samochód elektryczny - jakie ma zalety?

Ważną zaletą samochodów elektrycznych jest bezpieczeństwo. Mniej awaryjne i płynniejsze w prowadzeniu "elektryki" przewyższają pod tym względem pojazdy spalinowe. Auto elektryczne posiada szereg rozwiązań wspomagających, wyposażone jest w poduszki powietrzne, wyświetlacze z ważnymi informacjami, tempomat i wiele innych.

Zastanawiając się nad zakupem auta elektrycznego można też wziąć pod uwagę komfort jazdy. Auta elektryczne cechuje inna sylwetka niż spalinowe, bo część układów nie jest już potrzebna. Został usunięty np. system chłodniczy. Inaczej umieszczony jest silnik i można odczuć różnicę w położeniu środka ciężkości. Te i inne cechy sprawiają, że elektryczne samochody są idealne do jazdy miejskiej i dobrze radzą sobie poza miastem.

Zaletą pojazdów spalinowych jest ich duża uniwersalność. Łatwo jest znaleźć części zamienne i odpowiedni warsztat, np. wymiana klocków hamulcowych nie powinna stanowić żadnego problemu. Nie jest trudna także wymiana akumulatora - wystarczy udać się do serwisu danej marki, co w przypadku aut elektrycznych wygląda czasami zupełnie inaczej.

Samochody spalinowe uznaje się także za dużo bardziej odpowiednie do poruszania się po dłuższych trasach. Dobrym autem spalinowym można przejechać wiele tys km po prostu dolewając paliwa. Ładowanie elektryka na trasie nie zawsze jest możliwe, a zużycie energii może być duże - zależnie od skomplikowania trasy.

Czy eksploatacja samochodu elektrycznego jest tańsza?

Niektóre osoby decydują się na wybór samochodu elektrycznego ze względu na tańszą eksploatację i dostęp do opcji dofinansowania. Państwo pokrywa pewną kwotę ogólnego kosztu zakupu elektryka. Do tego powszechnie uznaje się, że utrzymanie samochodu elektrycznego kosztuje mniej z uwagi na brak konieczności używania paliw kopalnych. W samochodach elektrycznych zamontowane są baterie wymagające ładowania.

Ładowanie aut elektrycznych może być przeprowadzane w różnych miejscach, także w domu właściciela, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Istnieją też różne stacje i punkty umożliwiające wykonanie ładowania. Sprawia to, że eksploatacja elektryka staje się tańsza i bardziej przystępna. Co prawda wciąż jeszcze dużo prościej jest w przypadku auta spalinowego - tankowanie umożliwia większość dostępnych stacji paliw.

Poruszanie się samochodem z napędem konwencjonalnym staje się coraz droższe z powodu rosnących cen benzyny. Jest to jeden z powodów, dla których osoby wybierają raczej auta na napęd elektryczny. Chociaż elektryki nie są zupełnie wolne od elementów zanieczyszczających środowisko, poruszanie się pojazdami spalinowymi jest dużo bardziej problematyczne pod tym względem. Inną ważną dla wielu osób zaletą samochodów elektrycznych jest ich oryginalny wygląd. Mogą wyglądać inaczej niż auta z silnikami spalinowymi, bo podczas konstruowania rezygnuje się z licznych niepotrzebnych elementów.

Zakup dowolnego z tych pojazdów powinien być przemyślany. Trzeba wziąć pod uwagę, czy samochód będzie służył do codziennej eksploatacji, czy raczej do dłuższych wycieczek. Dobrze jest poznać wcześniej jak najwięcej informacji o samochodach elektrycznych - można to zrobić na przykład podczas lektury artykułów na stronie https://www.ubezpieczenie.com.pl.