Problemy skórne - najważniejsze jest to, czego nie widać

czwartek, 12.5.2022 15:44 109

Budowa skóry przypomina górę lodową. Naskórek, czyli widoczna powierzchnia skóry jest zaledwie wierzchołkiem, natomiast ukryta pod nią dużo grubsza warstwa skóry właściwej jest niewidoczna. To właśnie tutaj, w głębokich warstwach skóry zachodzą najważniejsze procesy, które mają wpływ na stan i wygląd skóry.

Skóra, aby dobrze spełniać swoje funkcje, takie jak ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi, termoregulacja, odczuwanie bólu czy dotyku musi byś w dobrej kondycji.  Warto pamiętać, że maści czy kremy stosowane na suchą i łuszczącą się skórę (częsty objaw towarzyszący łuszczycy czy AZS) działają tylko na naskórek. Skoro kosmetyki nie docierają do głębokich warstw skóry i do wnętrza organizmu, gdzie tkwi istota problemu, należy ich działanie uzupełnić właściwą dietą, suplementacją, dbałością o detoksykację organizmu i zdrowym trybem życia. 

Zmiany skórne, to obraz tego co się dzieje wewnątrz organizmu

Nasza skóra składa się z dwóch podstawowych warstw: naskórka (zewnętrzna, widoczna powierzchnia) i skóry właściwej (grubsza, niewidoczna warstwa wewnętrzna). To właśnie procesy zachodzące w skórze właściwej decydują o ogólnym stanie skóry. Zmiany występujące na powierzchni skóry to „odzwierciedlenie” tego co się dzieje w głębi organizmu. Na ogólny stan skóry (szczególnie w łuszczycy czy AZS) wpływają różne czynniki, takie jak: stres, infekcje, urazy, dieta, styl życia, higiena, stosowane używki (alkohol, papierosy), stan wątroby, jakość powietrza, temperatura, ekspozycja na słońce czy działanie uboczne stosowanych leków. Jak widać czynniki te wpływają na cały organizm, lecz efekty ich działania odczuwamy jako dokuczliwe problemy ze skórą, takie jak suchość, swędzenie, bolesność czy podrażnienia. 

Usunięcie przyczyn daje lepsze efekty

Chcąc rzeczywiście poprawić stan skóry i odczuć długotrwałą ulgę należy działać na wszystkie czynniki, które wpływają na jej stan. Pamiętajmy zatem o odżywianiu i nawilżaniu skóry właściwej, czyli o odpowiedniej diecie i suplementacji. Jak podkreśla Magdalena Kurzyp, farmaceutka, która od lat specjalizuje się w dietach stosowanych w problemach skórnych, nawilżenie całej skóry aż w 80% zależy od stopnia nawilżenia jej głębokich warstw, więc stosowanie samych kosmetyków jest niewystarczające. Specjaliści zaznaczają, że osoby cierpiące na problemy skórne powinny zdrowo się odżywiać, uzupełniać dietę dobrze dobraną suplementacją, dbać o właściwe funkcjonowanie wątroby oraz prowadzić regularną aktywność fizyczną.

Mleko klaczy doskonale łagodzi problemy skórne

Jednym z najlepszych, naturalnych środków, które specjaliści zalecają w dolegliwościach skórnych jest mleko klaczy. Mleko klaczy tak jak mleko kobiece ma niezwykle bogaty skład i podobne właściwości. Oba te mleka są całkowicie inne od pozostałych mlek (np. krowiego, owczego czy koziego), które są typu kazeinowego i dlatego świetnie nadają się do produkcji serów. Natomiast w mleku kobiecym i mleku klaczy występuje więcej albumin – białek pełniących bardzo ważne role w organizmie. Dzięki wyjątkowym właściwościom mleko matki jest idealnym pokarmem, a także zapewnia niemowlęciu odporność oraz śliczny wygląd skóry. Mleko klaczy ma podobne cechy, wszak musi zapewnić źrebięciu „końskie zdrowie”. Np. w Belgii, gdzie wyspecjalizowane farmy dostarczają mleko klaczy jest ono powszechnie stosowane w leczeniu łuszczycy i egzemy, a także przy ogólnym osłabieniu organizmu (np. po ciężkich infekcjach).

Mleko klaczy korzystnie wpływa na różnego rodzaju schorzenia skóry, można je spożywać w postaci płynnej lub jako bardzo wygodny w użyciu suplement diety. Natomiast przemysł kosmetyczny produkuje z mleka klaczy wysokiej jakości kremy, szampony, balsamy do ciała i żele pod prysznic. Warto sprawdzić!