Kto płaci za prywatny dom opieki?

piątek, 30.9.2022 12:49 929

Nie zawsze, nawet pomimo najszczerszych chęci, mamy możliwość zaopiekowania się starszą osobą z rodziny w takim stopniu oraz zakresie, w jakim tej opieki potrzebuje. Wówczas nadchodzi czas, aby rozważyć tzw. opiekę instytucjonalną. Miejsca w państwowych domach dla osób starszych często są trudno dostępne. Alternatywą dla nich są domy prywatne.

  • Jak się za to zabrać?

Oczywiście dostępność miejsc to jeden z aspektów. Dodatkowo liczy się także komfort mieszkania w takim miejscu jak i oferowane przez dom opieki dodatkowe usługi. Istotnym czynnikiem jest również otoczenie, w jakim znajduje się sam taki dom. Wiele osób szuka tzw. domu spokojnej starości z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie na tyle blisko, żeby rodzina mogła odwiedzać w nim swojego krewnego bądź krewną. Często takie oczekiwania spełniają właśnie prywatne domy tego rodzaju. Co, oprócz opieki zapewnia taki dom? Np.:

  • rehabilitację
  • zabiegi pielęgnacyjne
  • atrakcyjne zajęcia dla seniorów, czyli szeroko pojęte zajęcia aktywizacyjne
  • itp.

Prywatny dom opieki może zatem oferować np. zajęcia plastyczne, muzyczne, gimnastykę itp. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom państwowy, czy na ten prywatny – konieczne jest pokrycie kosztów pobytu seniora w takiej placówce. Nie zawsze kwestia ta jest na tyle oczywista, że od razu wiadomo kto chętnie pokryje te koszty. Często bywa, że rodzina składa się na taki pobyt, albo – niektóre osoby wyłamują się niejako z takiej „składki”. Na szczęście w przypadku podobnych wątpliwości i konfliktów istnieje rozwiązanie, na podstawie którego łatwo je rozwiązać.

  • Prywatny dom opieki – kto zapłaci?

To, kto reguluje takie koszty określają przepisy. Niezależnie od tego, czy chodzi o dom państwowy, czy może o prywatny – nie wszystkie koszty pobytu oraz usług świadczonych przez takie domy są refundowane. W każdym przypadku, przynajmniej częściowo, partycypuje w nich najczęściej sam zainteresowany albo rodzina pensjonariusza. I tak oto koszty pobytu w prywatnym ośrodku tego typu pokrywają w następującej kolejności:

  • mieszkaniec domu
  • małżonek mieszkańca domu
  • zstępni
  • wstępni
  • w ostateczności – gmina

Mieszkaniec ponosi koszty w wysokości jedynie do 70% swoich dochodów. Będąc zatem osobą blisko spokrewnioną, bądź małżonkiem osoby starszej mieszkającej w domu opieki musisz liczyć się z tym, że możesz zostać obciążony kosztami pobytu tej osoby w takim miejscu. Naturalnie najczęściej bliscy są świadomi konieczności pokrycia takich kosztów i w związku z tym są w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii. Co więcej, chętnie decydują się właśnie na domy prywatne, ponieważ często oferują one znacznie bardziej rodzinną i kameralną atmosferę, co bywa priorytetem. Ta kwestia postrzegana jest nawet jako ważniejsza, niż zróżnicowane zajęcia, atrakcje itp., chociaż nowoczesne i dobrze zorganizowane domy seniora są miejscami, gdzie można liczyć na jedno jak i na drugie. Ponieważ w państwowych domach opieki zwykle bardzo długo czeka się na wolne miejsce – warto zwrócić uwagę na ofertę domów prywatnych, które często są znacznie lepiej zorganizowane i oferują wyższy standard.