Kosmetyki ekologiczne – dlaczego są lepsze niż zwykłe?

czwartek, 2.9.2021 13:27

Od kilku lat na rynku można zaobserwować prawdziwą modę na tzw. kosmetyki ekologiczne, czyli produkty pozbawione zbędnych sztucznych konserwantów, barwników oraz innych substancji syntetycznych. Na szczęście trend ten jest jak najbardziej pożądany i przynosi mnóstwo korzyści skórze.

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji bez naturalnych kosmetyków. Ogromny wybór różnych rodzajów kosmetyków sprawia, że z pewnością znajdziesz wśród nich produkt odpowiedni dla swojej skóry. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w kosmetyki ekologiczne.

Mniej chemii i sztucznych składników

Dobrej jakości kosmetyki ekologiczne i naturalne można znaleźć w sklepie Natura Organika. W sklepie dostępne są kosmetyki organiczne i ekologiczne produkty do domu. Według wymogów firm certyfikujących kosmetyki ekologiczne i naturalne, w produktach tego rodzaju musi znaleźć się przynajmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, a także sam kosmetyk musi zostać wytworzony metodami fizycznymi, enzymatycznymi bądź mikrobiologicznymi. Dopuszczalna jest obecność składników pochodzenia syntetycznego, ale tylko w niewielkich ilościach i pod warunkiem, że ich obecność jest uzasadniona, a same składniki nie mają swych naturalnych odpowiedników. Wybierając więc dobre jakościowo polskie ekologiczne kosmetyki, masz gwarancję, że nie znajdziesz w  nich wcale lub ewentualnie niewielką ilość składników sztucznych. To dobra wiadomość, pamiętaj bowiem, że w obecnych czasach każdy z nas narażony jest na bardzo częsty kontakt z syntetycznymi substancjami. Dodatki do żywności, chemia gospodarcza, zanieczyszczone powietrze – to tylko kilka przykładów kontaktu ze sztucznymi składnikami. Jeśli masz więc możliwość odpoczynku od tych substancji, zrób to. Jest to szczególnie ważne właśnie w przypadku kosmetyków, które wklepujesz, wsmarowujesz i wmasowujesz w skórę.

Kosmetyki delikatne dla skóry

Ze względu na brak sztucznych, często agresywnych, podrażniających i uczulających substancji, kosmetyki naturalne są zazwyczaj znacznie lepiej przyswajane przez skórę. Potwierdzają to liczne badania – substancje o naturalnym pochodzeniu są najczęściej lepiej tolerowane przez cerę niż ich odpowiedniki syntetyczne. Substancje zapachowe, silne składniki myjące (np. SLS) czy barwniki często podrażniają skórę, a przez to kosmetyki zamiast pomagać, szkodzą cerze. Naturalne składniki są znacznie delikatniejsze, ale przy tym równie skuteczne.

Skuteczne działanie

Niektórzy obawiają się, że kosmetyki naturalne nie są tak skuteczne jak produkty konwencjonalne. Nic bardziej mylnego – dobrej jakości naturalne czy ekologiczne kosmetyki wyróżniają się wysoką efektywnością. Co istotne, w przeciwieństwie do wielu kosmetyków zwykłych, działają na przyczyny, a nie tylko objawy problemu skórnego. Produkty te wspomagają regenerację skóry, nawilżają ją i odżywiają. Regularne stosowanie owych kosmetyków zapewnia długotrwałą poprawę stanu cery.

Chcesz wiedzieć więcej? Kosmetyki ekologiczne - dlaczego warto się na nie zdecydować?