Zgaśnie choinka na wrocławskim rynku. Zobacz, dlaczego

środa, 21.12.2022 17:15 872 1

Choinka na wrocławskim rynku zgaśnie 21 grudnia tylko na godzinę, między 20.00 a 21.00. Wszystko odbywa się w ramach akcji "Lights for Ukraine". Podobnie wyłączone zostanie również oświetlenie budynku UM na placu Nowy Targ.

W akcję włączają się też inne polskie miasta, m.in. Kraków, Warszawa i Poznań.

- Jest to symboliczne wyłączenie świateł i podświetleń w miejscach zabytkowych oraz choinek. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na sytuację w Ukrainie, a mianowicie na codzienny „black out” spowodowany przez ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy oraz wyrażenie wyrażenie solidarności z narodem ukraińskim w czasie pełnowymiarowej wojny, którą toczy Rosja – informują organizatorzy akcji.

Od 21 do 31 grudnia każdego dnia od 20.00 do 21.00 wygaszane będą światła na budynku Urzędu Miejskiego na placu Nowy Targ.

- Te święta we Wrocławiu z pewnością będą inne niż wszystkie. Od 24 lutego wszystko w zasadzie jest inne. Atak Rosji na Ukrainę to niewyobrażalna zbrodnia. Dlatego wciąż musimy pamiętać i wciąż musimy okazywać naszą solidarność z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. „Lights for Ukraine” to symboliczny gest wsparcia również dla wielu ukraińskich dzieci, których święta nie będą tak szczęśliwe i wesołe jak nasze. Wrocław jest z Ukrainą. Polska jest z Ukrainą. Pamiętajmy o nich przy naszych wigilijnych stołach - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Do akcji może dołączyć każdy, wyłaczając między 20.00 a 21.00 światła, choinki czy ozdoby bożonarodzeniowe. W ten sposób można okazać solidarność z mieszkańcami Ukrainy.

- Od 10 października Ukraina doświadczyła już ośmiu masowych ataków rakietowych na obiekty infrastruktury energetycznej. Rosja skierowała około 1000 pocisków i dronów do niszczenia obiektów energetycznych w Ukrainie i pozostawiła ponad 20 milionów ludzi bez prądu i ciepła w czasie, kiedy zaczęła się zima - mówi Yurij Tokar, konsul Ukrainy we Wrocławiu. - Bardzo dziękujemy miastu Wrocław za wsparcie międzynarodowej, globalnej akcji „Lights for Ukraine", której celem jest zwrócenie uwagi na codzienny „black out" spowodowany przez te ataki terrorystyczne oraz wyrażenie solidarności z narodem w Ukrainie w tym czasie - dodaje. 

W ostatnim miesiącu miasto Wrocław zakupiło trzy generatory prądu dla Ukrainy. Dwa generatory są już na miejscu (jeden we Lwowie, drugi w Kijowie). Kolejny wyruszy w drogę już jutro - 21 grudnia. Trafi do Politechniki Lwowskiej.

źródło tekstu: www.wroclaw.pl
foto: doba.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czwartek, 22.12.2022 13:13
Akcja bez sensu, wyłączyć na stałe a nie na godzinę. Wtedy jest oszczędność i można kupić generatory prądu.