Kampania edukacyjna o obowiązkowych szczepieniach skierowana do obywateli Ukrainy

poniedziałek, 12.9.2022 13:48 168 0

Książeczka dla dzieci „Serhij się szczepi i krasnal igiełka też”, animacje w pojazdach komunikacji miejskiej i w Centrach Obsługi Mieszkańca. We Wrocławiu rusza kampania edukacyjna o obowiązkowych szczepieniach skierowana do  obywateli  Ukrainy.

Wrocław rozpoczął kampanię edukacyjną dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do miasta po 24 lutego 2022 r. Chcemy dotrzeć z  informacją o obowiązkowych, bezpłatnych szczepieniach dla wszystkich dzieci i młodzieży do 19 roku życia. Kampania jest finansowana przez UNICEF. We Wrocławiu prowadzona przez Wydział Promocji Miasta i Turystyki oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych.

- Kalendarz szczepień w Polsce jest zbliżony do tego, który obowiązuje w Ukrainie. Okazuje się jednak, że stopień zaszczepienia tamtejszego społeczeństwa nie jest optymalny. Dlatego chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby nowych mieszkańców Wrocławia– informuje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia UMW.

Dzieci przebywające na terenie Polski w związku z wojną w Ukrainie, powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych. Szczepienia są bezpłatne i przeprowadzane na terenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej.
Program Szczepień Ochronnych często nazywany jest „kalendarzem szczepień”. Opracowywany co roku, przez Główny Inspektorat Sanitarny, wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień, zawiera również zasady ich przeprowadzania. Choć lista zazwyczaj ma charakter uniwersalny, w przypadku niektórych dzieci konieczne jest opracowanie przez lekarza indywidualnego kalendarza.

- Najmłodszych należy zaszczepić z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jest taki obowiązek. Po drugie i najistotniejsze, ze względu na ich zdrowie i zagwarantowanie im odpowiedniej ochrony przed chorobami zakaźnymi i powikłaniami. Dzieci powinny być zaszczepione, aby móc chodzić do szkoły i bezpiecznie funkcjonować wśród rówieśników – przypomina lek. med. Edwin Kuźnik, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Kampania edukacyjna we Wrocławiu  

· książeczka dla dzieci pt. „Serhij się szczepi i krasnal igiełka też!” Wkładką publikacji jest informacja o opiece zdrowotnej w Polsce, o przysługujących prawach i obowiązkach, gdzie szukać informacji, gdzie znaleźć  najbliższą przychodnię oraz kalendarz szczepień. Publikacja będzie dostępna na stronie wroclaw.pl, do pobrania, oraz wersji wydrukowanej dostarczona do punktów noclegowych, Fundacji Ukraina i Przejścia Dialog, przychodni SP ZOZ Wrocławskie Centrum Zdrowia, Neuromedu, Żłobków, Wrocławskiego NFZ, COMY )
· animacja na ekranach MPK
· animacja/grafiki w salach Centrach Obsługi Mieszkańców  
· grafiki na kasownikach i biletomatach
· video po ukraińsku, z udziałem prof. Leszka Szenborna, kierownika Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, specjalisty w dziedzinie chorób zakaźnych, wakcynologii i pediatrii

Dodaj komentarz

Komentarze (0)