Jak sobie radzić z kretami i drapieżnikami nawiedzającymi ogród

czwartek, 10.6.2021 09:58

Bez względu na to, czy marzy Ci się bogato zaaranżowany, zachwycający roślinnością ogród czy po prostu duży trawnik, który w letnie popołudnia będziesz mógł zamienić w boisko do gry — aby cieszyć się zieloną przestrzenią wokół domu, musisz o nią odpowiednio zadbać.

Niestety ciężki wysiłek włożony w pielęgnację często niweczony jest przez nieproszonych gości, jak na przykład krety. W jaki sposób możesz zaprzestać wizytom niechcianych drapieżników?

Nieproszeni goście w Twoim ogrodzie

Kret, choć z jednej strony sprzymierzeniec ogrodu, który pomaga pozbyć się owadów, potrafi zniszczyć nawet najlepiej zaprojektowaną działkę. To niewielkie zwierzę tworzy pod ziemią system tuneli, które ułatwiają mu schwytanie dżdżownic czy drobnych kręgowców. Efektem krecich pułapek są nie tylko oszpecające ogród kopce, ale często też uszkodzone korzenie roślin, dlatego gdy mały drapieżnik złoży Ci wizytę, powinieneś szybko zareagować. Oprócz kretów, szkody na grządkach oraz rabatkach mogą wyrządzić również kuny oraz gryzonie takie jak norniki, karczowniki i myszy.

Sposoby na nieproszonych gości

Jak skutecznie zniechęcić kreta do dłuższego pobytu w Twoim ogrodzie? Z pomocą przychodzą domowe rozwiązania oraz gotowe preparaty, dostępne na sklepowych półkach. Pierwsze cechuje nieinwazyjność, drugie przede wszystkim mocne i skuteczne działanie.

Nieinwazyjne sposoby na przegnanie drapieżnika

Walkę z nieproszonym gościem zacznij od bezpiecznych dla zwierzęcia metod. Ponieważ te małe stworzenia szczególnie cenią sobie spokój, Twoimi dużym sprzymierzeńcem będzie… hałas. Dobrym pomysłem jest przygotowanie prostego odstraszacza w postaci nadzianych na kij plastikowych butelek czy metalowych puszek. W sklepie możesz także zakupić specjalne urządzenie emitujące fale dźwiękowe oraz drgania. Krety posiadają dobrze rozwinięty węch, dlatego skutecznym rozwiązaniem będzie również wprowadzenie do podziemnych tuneli intensywnych zapachów, na przykład nafty, czosnku lub olejku z drzewa herbacianego. W miejscu grasowania drapieżnika możesz też zasadzić czarny bez czy rącznik pospolity — krety unikają zapachu tych roślin. Co więcej, na polu bitwy możesz liczyć na wsparcie specjalnych preparatów w postaci granulek, płynu czy żelu, które poprzez wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu, odstraszają zwierzę.

Skuteczne metody na pozbycie się kreta

Gdy wyżej wymienione sposoby nie przyniosą skutku, możesz sięgnąć po bardziej inwazyjne metody. Dużą popularnością cieszą się gotowe pułapki, występujące w różnych odmianach — na przykład klasyczne, które z dużą siłą zatrzaskują się na zwierzęciu lub tunelowe żywołapki, które po schwytaniu drapieżnika pozwolą Ci na jego wypuszczenie. Dużą popularnością cieszą się także pirotechniczne kretołapy. Są to specjalne produktu wyposażone w petardy, które uruchamiają się w momencie kontaktu z nieproszonym gościem i pozwalają raz na zawsze pozbyć się go z ogrodu. Pozostają jeszcze trujące przynęty — specjalne substancje przyciągają kreta, który po zjedzeniu trutki umiera. Szeroką ofertę preparatów pomocnych w walce z nieproszonymi drapieżnikami znajdziesz na stronie https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/srodki-na-krety-i-drapiezniki-cat-167.

Ogród wolny od nieproszonych gości

Drapieżniki w ogrodzie są prawdziwym utrapieniem. W zależności od wybranej przez Ciebie metody, wyproszenie niechcianych gości może wymagać nieco więcej czasu i nierzadko też kreatywności. Jednak jedno jest pewne — piękny ogród, pozbawiony problematycznych kopców, wynagrodzi Twój wysiłek.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz