Duński rynek pożyczek unika wzrostu w ilości zagrożonych kredytów

czwartek, 11.2.2021 10:39 1637

Ze względu na obecną sytuację ekonomiczną w Danii, rząd wprowadził specjalne ograniczenia co do maksymalnego pułapu stóp procentowych dla mikrokredytów z zamiarem zmniejszenia obciążeń dla kredytobiorców. Zaistniałe zmiany, pomimo złagodzenia sytuacji dla klientów doprowadziły do kryzysu na rynku pożyczek. Mimo tego ilość kredytów zagrożonych nie wzrosła od tego czasu.

Wpływ dyrektyw na sytuację duńskiej branży kredytowej 

Według badań przeprowadzonych przy udziale ekspertów z Laanius, u źródeł zaistniałej sytuacji stoją zmiany w ustawodawstwie, co więcej kluczową rolę odegrała również specyficzna sytuacja na duńskim rynku pożyczek. Treść dyrektywy zakłada, że maksymalna stopa procentowa dla mikrokredytu nie może być wyższa niż 35%, natomiast suma, którą należy spłacić nie może przekraczać 100% pożyczonej sumy.
W wyniku wprowadzenia ograniczeń sytuacja pożyczkobiorcy uległa poprawie. Nawet w czasach pandemii 99,8 klientów zwróciła należną kwotę kredytu hipotecznego. Jednak pomimo obniżonych kosztów pożyczki w Danii popularność kredytów jest obecnie szczególnie niska. Dzieje się tak pomimo lukratywnych ofert, wystawianych przez pożyczkodawców. Aby zagłębić się w szczegóły można połączyć się ze stroną Laanius, gdzie znajdziemy zestawienie warunków pożyczki. Możemy zauważyć nieznaczny wzrost popularności na okres jesienno zimowy, z nadejściem października wiąże się jednak ponowny spadek w ilości zaciąganych kredytów, sytuacja pogorszyła się do ekstremalnego stopnia w listopadzie, kiedy zauważono rekordowo niską ilość nowych pożyczek.
Pomimo przeprowadzanych analiz, eksperci nie są do końca zgodni co do przyczyny danej sytuacji. Wśród teorii, bierze się pod uwagę specyfikę duńskiego rynku pożyczkowego, który między innymi przyczynił się do rozpoczęcia kryzysu w 2020 roku. Dodatkowo czasy pandemii w znacznym stopniu ograniczyły możliwość wydatków, szczególnie w branży turystycznej oraz w kwestii wydatków na wakację, które zazwyczaj były ściśle związane z branżą kredytową.

Duńska mentalność a spłata pożyczki

W ostatnim czasie Dania cieszyła się rekordowym wynikiem co do ilości spłaconych kredytów. Ministerstwo finansów podaje, że jedynie 2800 osób z 1,4 mln zadłużonych nie spłaciło kredytu w pierwszym terminie. Według informacji podanych przez Finans Denmark, nawet wzrost bezrobocia spowodowany redukcją kadr w czasach pandemii nie odbił się negatywnie na ilości spłacanych przez Duńczyków kredytów hipotecznych. Eksperci zgadzają się, że ma to swoje źródło w samej mentalności Duńczyków, którzy za kluczową postawę obierają sobie odpowiedzialność w kwestiach finansowych. W tej sytuacji wątpliwości, nasuwają się jedynie w kontekście nadejścia kolejnej fali koronawirusa.

Ilość akcji kredytowych w innych krajach Europy

Pomimo spadku popularności rynku kredytowego w Danii, pozostałe kraje Unii Europejskiej przeżywają obecnie odwrotną tendencję. Pomimo tego, że pod względem restrykcji sytuacja w Norwegii jest obecnie szczególnie podobna do tej w Danii lub nawet cięższa ze względu na zakaz “agresywnej reklamy” który ostatecznie doprowadził niektóre przedsiębiorstwa do zamknięcia działalności, to mimo tego norweski rynek przechodzi obecnie okres rozkwitu jeśli chodzi o ilość nowo zaciągniętych pożyczek, nawet w porównaniu do okresu sprzed rozpoczęcia pandemii. Listopad 2019 r. - 3,6 mld koron - wrzesień 2020 r. 3,76 mld koron

Wy wypadku innych krajów europejskich można zauważyć podobną tendencję
W Rumunii wartość zaciągniętych kredytów zwiększyła się z .49234,50 mln lei do 49574,56 mln lei w okresie między sierpniem a listopadem.
W wypadku Rosji od czerwca do listopada wzrosła z 18292676 mln rubli do 19666283 mln rubli
Natomiast w Polsce od 778449,34 mln zł do 791009,23 mln zł od maja do października.
Na chwilę obecną przewiduje się dalszy wzrost popularności mikrokredytów w Europie. Sytuacja w Danii stoi jednak pod znakiem zapytania.
Aby przejść do źródła informacji sprawdź link.