Czy własna pieczarkarnia to nadal dobry pomysł na biznes?

wtorek, 28.6.2022 13:36 199

Pomysły na biznes w branży rolniczej są bardzo liczne, a jednym z najciekawszych może być własna pieczarkarnia, która daje szerokie możliwości inwestycji i rozwoju. Czemu warto się tym tematem zainteresować?

Pieczarkarnia – co potrzeba na start?

By otworzyć własną pieczarkarnię, trzeba posiadać pewien kapitał na start, a także pole lub działkę, na której stanie hala z hodowlą pieczarek. Wielu przedsiębiorców na start opiera się o dofinansowania dla młodych firm, które można otrzymać od państwa lub Unii Europejskiej w ramach dotacji. Jednak należy pamiętać, że hodowla pieczarek opiera się przede wszystkim na odpowiednich warunkach panujących w ziemi, a ta z kolei również musi spełniać określone normy, w przeciwnym razie grzyby nie będą rosnąć. Zanim jednak przystąpimy do działania, dobrze jest sporządzić porządny biznesplan, który przyda się nie tylko do wnioskowania o dotację, ale również pozwoli przeanalizować opłacalność przedsięwzięcia i pozwoli realizować plan krok po kroku.

Od czego zależy sukces w hodowli i dystrybucji pieczarek?

Sukces leży przede wszystkim w produkcji doskonałej jakości pieczarek, a także od nawiązywania współprac z kontrahentami, dzięki czemu zapotrzebowanie na towar będzie stale rosło lub utrzymywało się na zadowalającym poziomie. Nie sztuką jest wyhodować pieczarki, lecz je sprzedać z zyskiem! Celem przedsięwzięcia będzie oczywiście dystrybucja produktów, dlatego przyda się nawiązywanie kontaktów z firmami zajmującymi się głównie gastronomią, np. lokale, restauracje czy produkcje związane z wytwarzaniem posiłków np. do stacji benzynowych, czy samolotów. Możliwości jest dużo, a przed rozpoczęciem działalności trzeba poszukać klientów i nawiązać współprace, wtedy mamy możliwość rozwoju i zysku.

Należy pamiętać również, że konkurencja praktycznie w każdej branży gospodarki jest ogromna, dlatego skupić się należy przede wszystkim na wysokiej jakości produktach, zadbać trzeba o odpowiednie warunki wzrostu pieczarek, a składa się na to nie tylko ziemia i zawarte w niej składniki odżywcze, ale również hala, w której będzie odbywać się produkcja.

Możliwości rozwoju i inwestycje

Biznes powinien dawać możliwości rozwoju i ekspansji działalności firmy na wyższe poziomy – pieczarkarnia w Polsce zdecydowanie może to zapewnić, jednak wszystko zależy od przedsiębiorcy. Początkowo inwestycja w pieczarkarnię może nie przynosić ogromnych zysków, jednak wraz z upływem czasu, a także zyskiwaniem nowych kontrahentów, biznes będzie się rozwijał i przynosił oczekiwany zwrot inwestycji. Z czasem warto pomyśleć o szukaniu kontrahentów poza granicami kraju, jest to obecnie dość powszechnie spotykana praktyka i jednocześnie zapewniająca szybki rozwój. Dodatkowo wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na produkty pojawi się konieczność dobudowania kolejnej hali, gdzie rosnąć będą pieczarki – to również wymaga inwestycji środków. Ilość możliwości zależy od prowadzenia działalności, jeżeli postawimy na rozwój, z pewnością się pojawią!

Wyposażenie pieczarkarni, maszyny do uprawy pieczarek znajdziesz na https://luckygrower.com/