komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 19 lipca 2018

Wincentego, Wodzislawa

[FOTO] Kultowa wierzba ścięta. Mieszkańcy oburzeni

poniedziałek, 9.4.2018 08:41 , komentarze: 22 , odsłony: 5041
kategorie artykułu:

ŚWIDNICA. Wielu mieszkańców okolicy Zalewu Witoszówka jest oburzonych wycięciem wierzby, która od lat stała  nieopodal placu zabaw. Urząd tłumaczy, że drzewa był spróchniałe.

- Chodzi o ścięte stare wierzby, szczególnie tę nietypowo wykrzywioną, która miała status kultowej dla mieszkańców najbliższej okolicy. Gest obywatelskiego oporu ma zwrócić uwagę na niekontrolowane lub nieprzemyślane wycinki drzew na obszarze całego powiatu świdnickiego, jak również brak udziału społeczności sąsiedzkich w dotyczących ich procesach decyzyjnych - napisali do redakcji.

Uczestnicy happeningu chcieli zwrócić uwagę również na to, że skoro Świdnica promuje się jako miasto idące z duchem czasu, uczestniczące w kongresach ruchów miejskich, dążące do zrównoważonego rozwoju, to przede wszystkim powinna słuchać głosu lokalnych społeczności sąsiedzkich, konsultować zmiany, konfrontować się z problemami, a nie je usuwać.

- W końcu gdyby ktoś spytał o zdanie Zalewiaków, dowiedziałby się, że wierzby mają wartość sentymentalną, że lepiej zainwestować w ich podtrzymanie i zakonserwowanie, a nie wycinkę. Budowanie ścieżek rowerowych i rewitalizacja parków to puste gesty, jeśli nie towarzyszy im wzrost kapitału społecznego i zmiana praktyk decyzyjnych organów władzy.  Ten smutny dla lokalnej społeczności incydent skłania do refleksji nad tym, jaki wpływ mają mieszkańcy na kształt i funkcjonowanie ich najbliższej okolicy. Czy stare drzewa, łąki, dziczejący park na wzgórzu, tak drogie mieszkańcom i ich psom, nie są zagrożone przez miejskich decydentów, widzących w nich niezagospodarowane tereny, na których wytyczyć przecież można równe ścieżki, zasadzić małe, ozdobne drzewka i postawić budkę z hot-dogami dla okazjonalnych turystów i niedzielnych spacerowiczów. Twórcy instalacji chcieliby zapewne zakrzyknąć: To nie jest dobra droga! - dodają mieszkańcy.

O komentarz poprosiliśmy Urząd Miasta w Świdnicy.

- Dwie wierzby usunięto na podstawie decyzji Starosty Świdnickiego nr 28/2018, zezwalającej na ich usunięcie. Wierzby zostały wycięte z uwagi na zły stan sanitarny (spróchniałe pnie) i zagrożenie bezpieczeństwa osób znajdujących się w okolicach placu zabaw - mówi rzecznik magistratu, Magdalena Dzwonkowska.

 

Wasze komentarze

A kto będzie winien jak dojdzie do tragedii. Spróchniałe drzewa...
poniedziałek, 09.04.2018 19:02 autor: Dweteran
Chciałabym z wielgą nieśmiałościo zabrać ...
poniedziałek, 09.04.2018 14:22 autor: ziomalka
"Zalewiacy" jacy tacy powinni zagłosować ...
poniedziałek, 09.04.2018 14:35 autor:
Ale plac ma tam powstać. Według planów UM. Tyle, że...
poniedziałek, 09.04.2018 14:49 autor:
I tutaj powinien "zadziałać " jakiś...
poniedziałek, 09.04.2018 15:47 autor:
No i dobrze, po co ci te drzewa?
poniedziałek, 09.04.2018 14:26 autor: Szycha
Stare drzewa mają swoich lokatorów.
poniedziałek, 09.04.2018 13:23 autor:
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Miral
Miral
Auto Max
Auto Max
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY