Co czeka na Małego Czytelnika w bibliotekach Gminy Kłodzko? Fascynująca przygoda i... prezenty!

wtorek, 8.11.2022 13:02 875 0

W tegorocznej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” szczególne miejsce zajmuje projekt dla przedszkolaków. Wszystko ze względu na nowe Wyprawki Czytelnicze! W tym roku Wyprawki Czytelnicze czekają na przedszkolaków i ich rodziców w aż 6654 bibliotekach, w tym we wszystkich dziesięciu bibliotekach w Gminie Wiejskiej Kłodzko. 

Co czeka na Małego Czytelnika w nowej Wyprawce Czytelniczej„Krasnal w Krzywej Czapce” – autorska książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego i cenionego pisarza Wojciecha Widłaka oraz znakomitą ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską. „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” – broszura dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli książek w rozwoju dziecka i korzyściach wynikających z regularnego czytania i odwiedzania biblioteki. Dostanie także Kartę Małego Czytelnika – imienną kartę, na której przedszkolak zbiera naklejki za wizyty w bibliotece zakończone wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.

Czekają również wyprawki czytelnicze dla dzieci z Ukrainy. Ze względu na ogromną liczbę ukraińskich dzieci, które przebywają obecnie w naszym kraju, Wyprawka Czytelnicza jest dostępna również w wersji polsko-ukraińskiej. Mamy nadzieję, że dla naszych gości będzie to nie tylko zaproszenie, żeby odwiedzić biblioteki, ale też by zacząć regularnie z nich korzystać.

Jak rodzic może przystąpić z dzieckiem do projektu? Rodzicu, odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą w prezencie! 

Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu. Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio czy telewizor, usiądźcie wygodnie i się przytulcie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.

Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom i upominek od bibliotekarza. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

Projekt realizowany jest od 2018 roku przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich jest uczestnikiem projektu od samego początku. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek