Wielkanoc w prawosławiu i Kościołach wschodnich. Zobacz, co nasi ukraińscy sąsiedzi włożyli do tradycyjnych koszyczków

niedziela, 16.4.2023 11:13 1805 2

Chrześcijanie posługujący się w liturgii kalendarzem juliańskim, obchodzą 16 kwietnia Wielkanoc. Wśród nich są uchodźcy z Ukrainy, którzy schronili się u nas przed wojną. W Wielką Sobotę już drugi rok z rzędu mogli spotkać się w Bystrzycy Kłodzkiej. Христос Воскрес!

Co łączy polską, wielkanocną tradycję z obyczajami naszych sąsiadów ze wschodu? Z pewnością święcenie pokarmów. W gościnnym hotelu ABIS dokonał tego – podobnie, jak przed rokiem – o. ihumen Spirydon (Kuziak) z parafii prawosławnej pw. św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich. Towarzyszył mu ks. kan. Andrzej Ćwik, proboszcz miejscowej parafii katolickiej pw. św. Michała Archanioła. To bardzo symboliczne.

Kilka dni temu biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego uznali co prawda, że „ekumenizm przeżywa obecnie duże doświadczenia”, w Bystrzycy Kłodzkiej nie było tego jednak widać. Co więcej, nawet patroni parafii obu księży, w czasie wojny wywołanej przez Rosję, stali się sojusznikami. Św. Jerzy uważany jest za opiekuna żołnierzy, a św. Michała Archanioła wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła.

Spotkanie miało dać wytknąć uchodźcom i pozwolić im choć trochę poczuć się jak w domu. Sądząc po uśmiechach na twarzach, zamysł organizatorów – Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika – powiódł się znakomicie. Zwłaszcza ukraińskie dzieci były zafascynowane świąteczna tradycją. A czyż ich polscy rówieśnicy nie zapełniają naszych świątyń przy okazji święcenia pokarmów? Podkreślamy: to nas łączy.

Świąteczne spotkanie było też pretekstem, by 46 ukraińskich uczniów z 4 gmin otrzymało dyplomy oficjalnie potwierdzające przyznanie stypendium. To podopieczni Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, a jego szefowa, Dorota Komorowska oraz pani Dorota Pawlus, są już przez naszych gości z Ukrainy traktowane jak część ich rodzin. W uroczystości uczestniczył Zbigniew Szczygieł, radny wojewódzki, który wspiera inicjatywy polsko-ukraińskie. [kot]

Zdjęcia: Dorota Pawlus oraz hotel ABIS.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Brawo niedziela, 16.04.2023 16:29
Czy w Bystrzycy kłodzkiej jest cerkiew?
niedziela, 16.04.2023 19:26
Niedługo będzie, DuDu im załatwi.