Za nami początek ferii w Starej Kopalni!

wtorek, 1.2.2022 09:25 467 0

Zimowe ferie w kopalni czas start! Zaczęło się już w piątek, a przez cały weekend można było skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty na ten czas.

 

 Już na początek weekendu – w piątek, Stara Kopalnia zaprosiła razem z Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA, na wernisaż wystawy „Persony, Narracje, Syntezy”. Specjalnie przygotowana wystawa z okazji 25 lecia Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zagościła w Wałbrzychu i będzie ją można od teraz oglądać codziennie w nowej siedzibie BWA w Starej Kopalni. Frekwencja gości na wernisażu potwierdziła spore zainteresowanie.

Na wystawie można obejrzeć twórczość artystów z trzech kręgów tematycznych. Persony, to różne ujęcia człowieka, które zobaczyć można na prezentowanej wystawie. Narracje to nawiązanie do uwagi kierowanej do studentów od profesorów że ich prace są „narracyjne”, a trzecia tematyka to syntezy. Reprezentuje obszar tematyczny, który utożsamiać można z praktyką twórczą łączącą różne – często odmienne idee.

Kuratorami wystawy są dr hab. Tomasz Broda, dr hab. Piotr Komorowski oraz dr Paweł Puzio. Prace wkomponowane w industrialną przestrzeń Starej Kopalni w Wałbrzychu zobaczyć można codziennie od 10:00 do 18:00 do 6 marca.

 Sobota rozpoczęła się od zajęć dla najmłodszych ze swoimi rodzicami. Do kopalni powróciły Bajtle. Tym razem na warsztat wzięły nowo otwartą wystawę grafiki „Persony, Narracje, Syntezy”. Pod okiem instruktora dzieci przy pomocy rodziców wykonały prace graficzne i poznały dzieła prezentowane na wystawie.

W weekend odbyła się pierwsza tegoroczna edycja Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi. Kolejna Nocna Szychta z adeptami na górników pod czujnym górniczym okiem przewodników zeszła pod ziemię przy blasku latarek w sobotni wieczór.

Ostatni dzień weekendu i zarazem drugiego dnia ferii stał pod znakiem Zimowej Rodzinnej Niedzieli w Starej Kopalni. Specjalnie przygotowana dla dzieci z rodzicami trasa zwiedzania naszpikowana została zadaniami i zagadkami. Przygotowano trzy specjalne wejścia na to wydarzenie. Tym razem tematyką spotkania było fedrowanie. Rodziny dokładnie mogli zapoznać się z łaźnią łańcuszkową i dowiedzieli się wszystkiego o przygotowaniu górnika do pracy. Następnie – już przygotowani zeszli pod powierzchnie poznać tajniki pracy pod ziemią.

Niedzielne popołudnie poświęcone było Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – moc atrakcji jak zawsze przygotował Wałbrzyski Ośrodek Kultury. W industrialnych pomieszczeniach kopalni odbyły się licytacje oryginalnych gadżetów, koncerty wałbrzyskich zespołów muzycznych, a na koniec grupa ognia Impuls przygotowała wielkoorkiestrowe wałbrzyskie światełko do nieba. Wałbrzyski Sztab WOŚP z mocą energii pracował na terenie kopalni przez cały dzień. Wśród wylicytowanych przedmiotów – swoich nabywców znalazły przekazane przez kopalnię: płyta z autografem Korteza, oraz koncertowy plakat Artura Rojka z podpisami całego zespołu.

Przez cały weekend Stara Kopalnia wraz z innymi atrakcjami Wałbrzycha aktywna była promocyjne. Stoisko instytucji pojawiło się na „Projekcie zima” TVN w Zieleńcu. Miasto Wałbrzych wraz z Muzeum Porcelany, Zamkiem Książ, Aqua Zdrojem i Starą Kopalnią przygotowało moc propozycji dla turystów i narciarzy odwiedzających stoki Zieleńca w miniony weekend, zapraszając jednocześnie do zwiedzania Wałbrzycha.

Od poniedziałku czas na dwutygodniowy program zimowy. Wciąż są jeszcze wolne miejsca na zajęcia artystyczno-edukacyjne przygotowane przez BWA i Starą Kopalnię. Zapisywać się można na każdy dzień tygodnia. Instytucja zaprasza zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane. Szczegóły i tematyka zajęć dostępna jest na stronie internetowej www.starakopalnia.pl

Codziennie Stara Kopalnia poleca się na zwiedzanie w godzinach od 11 do 18 (ostatnie wejście o godzinie 16) w soboty i niedzielę między 10, a 18 (ostatnie wejście o 16:00). Bilety do nabycia w kasach kawiarni Sztygarówka albo poprzez www.starakopalnia.pl. Wszystkie aktualne informacje o wydarzeniach w kopalni dostępne są również w mediach społecznościowych Instytucji.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)