komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 19 czerwca 2019

Gerwazego, Protazego

Śniadanka z czterech stron świata

wtorek, 21.5.2019 09:04 , komentarze: 0 , odsłony: 441
kategorie artykułu:

Nie można mieć co do tego wątpliwości – śniadanie to posiłek najważniejszy. Dostarcza nam niezbędnej liczby kalorii na dobry początek dnia, tak byśmy pełni energii spełniali się w codziennych czynnościach. To punt widzenia dorosłego. Z dziećmi jest nieco inaczej. Do jedzenia pełnowartościowych, śniadań trzeba je często po prostu zachęcić. A jak to zrobić najapetyczniej? W pełnym biegu, a jednocześnie trochę bardziej slow?
Mamy na to sposób. „Śniadanka z czterech stron świata” Vanessy Lewis (w tłumaczeniu Doroty Gruszki) to kulinarna książka stworzona z myślą o kubkach smakowych najmłodszych chrupaczy.

Trafia w Państwa ręce przegląd śniadań z całego świata, z uporządkowanymi od A do Z różnorodnymi, acz zaskakującymi i prostymi w przygotowaniu przepisami. Każdemu państwu poświęcono kilka słów wyjaśnienia: opisana została geneza posiłku i jego kulturowe tło.

Tak, aby zaciekawić młodego smakosza podczas wspólnego gotowania oraz jedzenia, jak i skłonić go, by palcem po mapie przekraczał kolejne kontynenty w poszukiwaniu ulubionego śniadania! A jest w czym wybierać. W Irlandii na przykład królują placki ziemniaczane „boxty”, a na Jamajce chlebek kokosowy w parze z tropikalnym koktajlem.

Jednak kulturowo-śniadaniową woltę rozpocznijmy od siebie. Spójrzmy na Polskę. Mamy się czym chwalić. Propozycje przepisów na polskie śniadanka przygotowało czasopismo „KUKBUK” – specjaliści w kulinarnym rzemiośle. W czym znajdują zdrowe wartości?

My przywołujemy wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Jednego dnia zajadamy   kluski leniwe, innego – kromkę chleba na zakwasie z pastą jajeczną kiedy indziej rozgrzewa nas talerz domowej pomidorówki. A jak zaczynają swój dzień mieszkańcy innych krajów? Od  awokado do zupy mlecznej, od croque monsieur po zapiekany ryż – pomysły są nieprzebrane. I wy poddajcie się dobroczynnej mocy śniadania. Dzięki tej książce odkryjecie wiele przepisów z całego świata, które wprowadzą w Waszym domu nowe śniadaniowe tradycje – zachęca Daria Pawlewska, redaktorka naczelna magazynu „KUKBUK”.

 

Wasze komentarze

Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki