Repertuar Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

wtorek, 11.5.2021 11:02 454 0

REPERTUAR

maj / czerwiec 2021

 

SZEWCZYK DRATEWKA

29.05_ sobota_ godz. 17.00_ Duża Scena PREMIERA
6.06_ niedziela_ godz. 12.30_ Duża Scena
20.06_ niedziela_ godz. 12.30_ Duża Scena

Oto on! Zupełnie zwykły – niezwykły Szewczyk Dratewka. Przed nim długa droga pełna przygód! Kiedy jednak na każdym zakręcie pojawiają się nowe przeszkody, łatwo jest stracić zapał i energię. Tym bardziej, kiedy po tylu wyzwaniach, kolejne czyha w postaci groźnej czarownicy. Lecz, co tam!  Nie ma co zawracać sobie głowę, przecież na pewno ktoś inny uratuje księżniczkę… prawda?

Szewczyk Dratewka to ciepła opowieść dla najmłodszych o sile pomocy i serdeczności, o tym że często nie trzeba wiele posiadać, aby komuś pomóc i o tym, że pomaganie nie zawsze jest łatwe – ale zawsze jest warte wysiłku.

scenariusz i reżyseria_  Katarzyna Hora
scenografia_ Klaudia Laszczyk
muzyka_  Katarzyna Bem
ruch sceniczny_  Marta Wiśniewska
obsada_ Rafał Gorczyca, Paweł Kuźma, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
 
wiek_ 3+
czas_ ok. 60 minut

 

DOBRZE, ŻE JESTEŚ

30.05_ niedziela_ godz. 12.30_ Duża Scena

To opowieść o przyjaźni wystawianej na próby, ale przede wszystkim o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Dwaj obwoźni handlarze, znający się do dawna, czekając na klientów opowiadają historię o starym psie. Burka wyrzucił z domu właściciel, ponieważ uznał, że ten do niczego się już nie przyda. Osamotniony pies idzie do lasu, gdzie próbuje znaleźć dom, przy okazji spotyka różne postaci, którym dzięki swojej życiowej mądrości skutecznie pomaga. Wśród nich jest na przykład niedźwiedź Zygmunt, który czując się starym i niepotrzebnym, bezskutecznie próbuje umrzeć. Towarzystwo Burka i jego mądre argumenty, przywracają Zygmuntowi siły oraz chęć do życia. Ostatecznie wszystko dobrze się kończy, bo każdy, nawet ten, któremu zdarza się popełniać błędy i zachować okrutnie, chce się czuć potrzebny i pragnie mieć kogoś bliskiego.

Spektakl zrealizowany jest w konwencji teatru przedmiotu oraz form improwizowanych – wszystkie rzeczy, które przynoszą ze sobą sprzedawcy, grają i zostają wykorzystane do opowiedzenia historii.

scenariusz i reżyseria_ Joanna Gerigk
scenografia_ Michał Dracz
muzyka_ Sebastian Ładyżyński
obsada_ Kamil Król, Paweł Pawlik
 
wiek_ 5+
czas_ 55 minut

 

CHŁOPCY Z PLACU BRONI

11.06_ piątek_ godz. 18.00_ Duża Scena

Chłopcy z placu Broni to spektakl o prawdziwej przyjaźni kolegów i ich walce nie tylko o miejsce zabaw, ale o „kawałek ojczyzny”. W wojnie o tytułowy plac walczą dwie grupy: chłopcy z placu Broni z Jonaszem Boką na czele oraz Czerwone Koszule, którym przewodzi Feri Acz. Największą odwagą i hartem ducha wykazuje się najmłodszy z nich, Ernest Nemeczek, gdy w obronie własnych przekonań poświęca to, co najcenniejsze – swoje życie. 

Przyjaźń, honor, odwaga, lojalność i poświęcenie to wartości, z którymi zetknie się młody widz. Spektakl podejmuje też ważny temat wykluczenia, uczy zrozumienia, że w społeczeństwie, tak jak na placu Broni, każde ogniwo jest ważne, a w grupie tkwi niewyobrażalna siła. Staje się lekcją solidarności społecznej, wzajemnego szacunku oraz działania według wyznaczonych i przyjętych przez grupę zasad.

Chłopcy z placu Broni to swoista zabawa w okrutny świat dorosłych, począwszy od przybierania kostiumów i masek, które noszą aktorzy, wypowiadania słów czy podejmowania różnych działań, ale zarazem ukazująca wrażliwość natury dziecięcej. Na koniec to próba oswojenia trudnego tematu choroby i śmierci.

adaptacja i reżyseria_ Marta Streker
scenografia i kostiumy_ Katarzyna Leks
Muzyka_ Maciej Zakrzewski
ruch sceniczny_  Katarzyna Pawłowska
obsada_ Karolina Bartkowiak, Rafał Gorczyca, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
 
wiek_ 10 -100
czas_ 100 minut

 

AKADEMIA PANA KLEKSA

13.06_ niedziela_ godz. 12.30_ Duża Scena

Witajcie w naszej bajce… i poznajcie niezwykle ekscentrycznego nauczyciela – pana Ambrożego Kleksa oraz jego uczniów. Nauka u kogoś, kto potrafi czytać w myślach, unosić się w powietrzu, z małych rzeczy zrobić duże czy gotować z kolorowych szkiełek, musi być nadzwyczajną przygodą.

Akademia to miejsce, gdzie wszystko staje się możliwe. Wystarczy otworzyć odpowiednie furtki, by znaleźć się w krainach znanych bajek. Zamiast nudnej edukacji, pan Kleks proponuje lekcje latania, bajania, kleksografii i dość nietypowej geografii z globusem w roli piłki.

Akademia to przestrzeń nie tylko dla nieograniczonej wyobraźni, ale także wolności. To azyl dla wszystkich wykluczonych, słabeuszy i dziwaków, którzy nie potrafią odnaleźć się we własnym środowisku. To miejsce, gdzie każdy czuje się jak u siebie: dobrze i bezpiecznie. To przede wszystkim szkoła, gdzie najważniejsze są potrzeby dziecka i rozwój jego osobowości, a nie rygorystyczna nauka. Pytanie tylko, czy taka szkoła przetrwa…

Akademia pana Kleksa to rozśpiewane przygody, które zyskują na atrakcyjności dzięki nowym aranżacjom znanych piosenek. Dzieci z pewnością rozpoznają utwory Brzechwy, a dorośli wrócą do dziecięcych lat.

adaptacja i reżyseria_ Karolina Maciejaszek
scenografia i kostiumy_ Jana Łączyńska
muzyka_  Tomasz Lewandowski
choreografia_  Ewelina Ciszewska
teksty Piosenek_  Jan Brzechwa, Krzysztof Gradowski
asystent reżysera_ Filip Niżyński
obsada_ Karolina Bartkowiak, Rafał Gorczyca, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska
 
wiek_ 7+
czas_ 85 minut

 

TAJEMNICZY OGRÓD

27.06_ niedziela_ godz. 12.30_ Duża Scena

To spektakl muzyczny o perypetiach osieroconej w Indiach angielskiej dziewczynki – Mary Lennox, która trafia pod opiekę wuja – lorda Archibalda Cravena, mieszkającego w pałacu Misselthwaite Manor. Miejsce to, położone pośród angielskich wrzosowisk, skrywa wiele gorzkich tajemnic, począwszy od zamkniętego na klucz tytułowego ogrodu po samotność jego mieszkańców.

Lord Craven ciągle gdzieś wyjeżdża, jakby przed czymś uciekał. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej żony, nie potrafi nawet nawiązać relacji ze swoim synem Colinem. Dopiero obecność Mary Lennox, jej ciekawość świata i upór w dążeniu do celu przywrócą do życia nie tylko zapomniany ogród, ale przede wszystkim zranione serca domowników. Odradzająca się przyroda wpłynie bowiem na przemianę duchową głównych bohaterów.

„Tajemniczy ogród” to spektakl zrealizowany w duchu klasyki, wierny książkowej opowieści. Pełen magii i mistycznego nastroju, wykreowanych głównie poprzez musicalową muzykę oraz oszczędną, ale niezwykle funkcjonalną scenografię, która z wnętrz pałacu przenosi nas niepostrzeżenie do zielonego ogrodu.

adaptacja i reżyseria_ Arkadiusz Klucznik
scenografia i kostiumy_ Maria Szachnowska
 
przygotowanie wokalne_ Anna Mansfeld
muzyka_ Marcin Partyka
choreografia_ Urszula Pietrzak
teksty piosenek_ Dariusz Czajkowski
obsada_ Karolina Bartkowiak, Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Paweł Pawlik, Amelia Sikora (gościnnie) 

wiek_ 7+
czas_ 80 minut

 

TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU ul. Jana Brzechwy 16, 58-300 Wałbrzych
KASA BILETOWA czynna jest godzinę przed rozpoczęciem każdego spektaklu/ tel: 74 666 73 41
KUP BILET ON-LINE bilety.teatrlalek.walbrzych.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)