Urodzinowy listopad w Starej Kopalni

wtorek, 7.11.2023 10:30 587 1

Kolejne – już 9. urodziny obchodzić będzie wałbrzyska Stara Kopalnia. W najbliższy czwartek 9 listopada, wstęp za 9 zł na 9 rok funkcjonowania instytucji, a parę dni później w Sali Łańcuszkowej - „Piękna nasza Polska cała” - koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

 Mija już 9 lat, od momentu jak w listopadzie 2014 roku po wielkiej rewitalizacji i kompleksowym remoncie kopalni Julia, udostępniono do działania dla mieszkańców i turystów wałbrzyską Starą Kopalnię. Przestrzeń niemal 5 ha, w której umieszczono i dziś funkcjonują obszary dla szerzenia kultury, sztuki, nauki i kultywowania wałbrzyskiego dziedzictwa i historii. Liczne wydarzenia kulturalne, wystawy artystyczne, warsztaty, konferencje, uroczystości czy koncerty są dziś dowodem na to, że obiekt wypełnia swoją misję i był miastu bardzo potrzebny. Obecny, 9 rok funkcjonowania na mapie kulturalnej i turystycznej regionu Najlepszemu Produktowi Turystycznemu Polski za 2022 rok przyniósł m.in. milionowego odwiedzającego Starą Kopalnię, kilka interesujących festiwali muzycznych, wybitne wystawy uznanych polskich artystów w przestrzeniach galerii sztuki BWA, które znajdują się w budynkach kopalni, czy wpisanie przez Ministra Kultury na prestiżową krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego obchodów  Barbórki górników węgla kamiennego w Wałbrzychu. Stara Kopalnia doczekała się również rozszerzenia profilu swojej działalności. Już 14 listopada mija pierwszy rok od otwarcia małego centrum nauki SOWA. Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA zlokalizowanej w budynku po byłej kopalnianej elektrowni, w ciągu roku odwiedziło niemal 12 tys osób, w tym grupy  szkolne z niemal wszystkich wałbrzyskich szkół, turyści z całej Polski, a nawet z zagranicy. 

Z okazji 9 urodzin, w najbliższy czwartek 9 listopada Stara Kopalnia zaprasza wszystkich na zwiedzanie w promocyjnej cenie 9 zł za bilet. Przewodnicy czekać będą o każdej pełnej godzinie między 10, a 16, by zabrać Państwa w świat pełny górniczego świata kopalni. Na trasie będzie można zobaczyć budynek łaźni, lampownię, nadszybie z klatkami windowymi, maszynownie z cennymi maszynami wyciągowymi, oraz część podziemną kopalnianych wyrobisk. Na zakończenie cały teren kopalni wraz z okoliczną panoramą gór i hałd będzie można podziwiać z wieży widokowej. Cała trasa zwiedzania trwa ponad 90 minut.

W niedzielę zatańczy ZPiT Wałbrzych. Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w niedzielę 12 listopada w Sali Łańcuszkowej w ramach miejskich uroczystości odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Zespół reprezentacyjny zobaczymy w patriotycznym koncercie „Piękna nasza Polska cała”. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Koncert rozpocznie się o godzinie 16:00.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
Zainteresowany
czwartek, 01.01.1970 01:00
A gdzie są dostępne bezpłatne wejściówki? Na plakacie brak informacji.
Zainteresowany wtorek, 07.11.2023 12:17
A gdzie są dostępne bezpłatne wejściówki? Na plakacie brak informacji.