Biografia Brunona Schulza. Niepokorny portret artysty i jego genialnej epoki

wtorek, 11.8.2020 11:32 2394 0

6 września swoją premierę w Wydawnictwie Znak będzie miała książka Bruno. Epoka genialna Anny Kaszuby-Dębskiej.
To pierwsza wyczerpująca biografia Brunona Schulza. A także niepokorny portret wybitnego pisarza i artysty oraz jego genialnej epoki.

Anna Kaszuba-Dębska pracowała nad książką 10 lat. Zafascynowana postacią Schulza rozprawia się z mitami krążącymi wokół niego i przedstawia postać niezwykłego, pełnego sprzeczności mężczyzny. Dzięki autorce przenosimy się w wielokulturowy barwny świat, który zniknął wraz z tragiczną śmiercią Schulza.

Tak o książce mówi Klementyna SuchanowCo go pociągało w kobietach, jakie stosunki panowały w rodzinie, dlaczego i jak zaczął pisać i ostatecznie: jak zginął? Bruno Schulz na nowo, w pełnym wymiarze. Tę biografię czyta się z przyjemnością.
Niepokojący, barwny portret Schulza – artysty niepowtarzalnego.

Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic.

Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików dwudziestolecia międzywojennego, o którego Sklepach cynamonowych słyszał każdy Polak.

Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka. Pisarka. Reżyserka filmów animowanych i reklam. Znana z instalacji artystycznych Projekt szpilki i Emeryty inspirowanych dziełami Brunona Schulza. Współtworzy Fundację Burza Mózgów organizującą największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci. Autorka książki Kobiety i Schulz. W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.

Wraz z premierą biografii Wydawnictwo Znak wznawia opowiadania Schulza w klasycznych wydaniach „Roju”, z ilustracjami autora: 
- Sklepy cynamonowe - z okładką z 1934 roku, wyborem ilustracji dokonanym przez Annę Kaszubę-Dębską i posłowiem autorki,
- Sanatorium pod Klepsydrą – wzorowane na pierwszym wydaniu z roku 1937.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)