23-latka zatrzymana w sprawie oszustw „na policjanta”. Odzyskane 33 tysiące złotych

piątek, 3.12.2021 09:28 264 0

Działania przeprowadzone przez policjantów pionu kryminalnego, a także dochodzeniowo-śledczego wałbrzyskiej komendy, doprowadziły do zatrzymania w miniony poniedziałek na gorącym uczynku oszustwa 23-letniej wrocławianki, która działała metodą przestępczą „na policjanta”. Kobieta w dzielnicy Stary Zdrój wpadła w pułapkę zastawioną przez funkcjonariuszy. Mundurowi odzyskali łącznie blisko 33 tysiące złotych. Informujemy, że w ostatnich dniach na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego doszło do kilku innych podobnych zgłoszeń – na szczęście były to próby nieudane dla sprawców. Policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby nie przekazywać jakiejkolwiek gotówki osobom nieznajomym, które często podają się za kurierów, policjantów, adwokatów, a nawet prokuratorów, a są po prostu oszustami.

Do wyłudzenia sporej sumy pieniędzy doszło w miniony poniedziałek po południu w dzielnicy Stary Zdrój. Wtedy to do 83-latki zadzwonił telefon. Osoby po drugiej stronie słuchawki podały się za policjantów mówiąc, że jej wnuczka doprowadził do poważnego wypadku drogowego i potrzebna jest gotówka, aby mogła ona w tym samym dniu wyjść z więzienia. Oszuści zażądali od seniorki ostatecznie 20 tysięcy złotych. Pokrzywdzona przygotowała wyznaczoną kwotę i wyrzuciła gotówkę przez okno, przekazując ją nieznanej sobie kobiecie. W tym momencie wykonujący pracę operacyjną funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali podejrzaną 23-latkę na gorącym uczynku przestępstwa, kiedy podnosiła paczkę z pieniędzmi.

W toku wykonanych dalszych czynności procesowych przy wrocławiance mundurowi zabezpieczyli kolejną porcję gotówki pochodzącą z innego przestępstwa dokonanego tego samego dnia na szkodę kolejnej 86-letniej wałbrzyszanki. Tym razem była to kwota blisko 13 tysięcy złotych. Ostatecznie na poczet przyszłych kar mundurowi zabezpieczyli od podejrzanej dodatkowo 35 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze piono dochodzeniowo-śledczego ostatecznie postawili podejrzanej zarzuty oszustw. 23-latce za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policjanci przypominają!
Podczas próby wyłudzenia pieniędzy na policjanta sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne jaki budzi nasz zawód. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z pokrzywdzonym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki lub proszą o przekazanie pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym do jakiego doprowadził ktoś z bliskiej rodziny. Ostatecznie umawiają się z osobą pokrzywdzoną w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Oszuści następnie znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności. Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność, gdyż sprawcy podają się za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos udając chorego lub płaczą.

Pamiętajmy!

  • Nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści.
  • Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności.
  • Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy.
  • Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.
Dodaj komentarz

Komentarze (0)