Zmiany klimatu, a energetyka

wtorek, 30.7.2019 15:40 3499

Zmiany klimatu to poważne wyzwanie dla ludzkości w XXI w. Obecnie odczuwamy już negatywne skutki ocieplenia pod postacią ekstremalnych zjawisk pogodowych: wysokiej temperatury, suszy, gwałtownych burz, a także topnienie lodowców i związane z tym podnoszenie poziomu mórz. Dalsze konsekwencje to wymieranie gatunków zwierząt i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Niestety główną przyczyną zmian klimatu jest działanie człowieka, związane z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeniem środowiska. Przyjmuje się, że około dwie trzecie światowych emisji gazów cieplarnianych wiąże się ze spalaniem paliw kopalnych dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz wykorzystywanych na potrzeby produkcji przemysłowej i transportu. 

Regulacje prawne

Działania Unii Europejskiej zmierzają do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i zakładają zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40% (poniżej poziomu z 1990 r.) do 2030 r. i o  80-95% do 2050 r. Do 2020 r. założono ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przynajmniej o 20%, podwyższenie do co najmniej 20% udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym i poprawę efektywności energetycznej o 20%. Konferencja klimatyczna w Paryżu w grudniu 2015 r. zaowocowała podpisaniem przez 195 państw pierwszego powszechnego, prawnie wiążącego, światowego porozumienia w zakresie ochrony klimatu.

Ostrzeżenia ekspertów

Światowi eksperci ds. klimatu jednak alarmują, że cele redukcyjne dla państw na poziomie wskazanym przez porozumienie paryskie nie są wystarczające aby uniknąć katastrofy.

Do 2030 r. konieczne jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o połowę, a do 2050 r. bilans emisji musi być już na poziomie zerowym. Osiągnięcie proponowanych celów jest możliwe dzięki znaczącemu odejściu od paliw kopalnych. Oznacza to m.in. ograniczenie węgla w gospodarce o 2/3 do roku 2030 a ropy naftowej o 37% w stosunku do 2010 r. Natomiast do roku 2050 podstawą produkcji energii elektrycznej powinny być już tylko odnawialne źródła energii. Takie zmiany, według ekspertów, pozwolą na zatrzymanie wzrostu ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.Dla uzyskania celów założonych przez naukowców konieczny jest szybki rozwój w zakresie możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Działania zaradcze

Racjonalna gospodarka energetyczna, a przede wszystkim ograniczanie wykorzystania energii, której źródłem są paliwa kopalne na rzecz odnawialnych źródeł energii. Odpowiednia termoizolacja budynków. Edukacja w zakresie potrzebnych zachowań użytkowników energii elektrycznej, np. używanie energooszczędnych żarówek czy wykorzystywanie urządzeń o najwyższej klasie energetycznej. Wszystko to, ma wpływ na wysokość zapotrzebowania na energię elektryczną i tym samym na emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Możliwość działania w zakresie ochrony klimatu mamy wszyscy. Wybór oferty energii elektrycznej z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii (a taką posiada w swoim koszyku dla małych jak i średnich firm oraz klientów indywidualnych Po Prostu Energia) pozwoli realnie przyczynić się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych już teraz.