Zestawienie fotowoltaiki z ogrzewaniem elektrycznym - to się opłaca?

poniedziałek, 20.11.2023 15:03 177

Wzrost kosztów tradycyjnego prądu skłania wiele osób do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoim domu, które pomagają generować oszczędności na rachunkach za prąd. Jednak czy można wykorzystać energię wyprodukowaną przez fotowoltaikę do ogrzewania domu jednorodzinnego? Odpowiedź na to pytanie oraz cenne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Sezon grzewczy a rola fotowoltaiki

Sezon grzewczy jest już w pełni. W jaki sposób możemy ogrzewać nasze domy? Tradycyjne piece węglowe odchodzą w zapomnienie ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko. Coraz częściej poszukujemy bardziej ekologicznych i efektywnych metod ogrzewania, a jednym z nich jest wykorzystanie energii słonecznej dzięki panelom fotowoltaicznym od zaufanych firm np Sunday Polska.

Zalety ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki

Ogrzewanie domu jednorodzinnego prądem pozyskiwanym z paneli fotowoltaicznych posiada wiele zalet:

 • Oszczędności na kosztach energii: Koszty związane z ogrzewaniem stanowią około 40% wydatków na prowadzenie domu. Wykorzystanie fotowoltaiki pozwala na znaczące oszczędności, ponieważ prąd wytwarzany przez panele jest zupełnie darmowy.
 • Zrównoważony wpływ na środowisko: Ogrzewanie z wykorzystaniem energii słonecznej jest przyjazne dla środowiska i znacznie obniża emisję szkodliwych substancji. Takie rozwiązania wpływają korzystnie na klimat i są ważne dla przyszłych pokoleń.
 • Możliwość ogrzewania podłogowego: Ogrzewanie podłogowe to nie tylko komfort cieplny, ale także estetyka, ponieważ nie wymaga tradycyjnych grzejników i jest energooszczędne.
 • Samowystarczalność: Dzięki fotowoltaice nie trzeba inwestować w inne źródła energii, takie jak gaz czy olej opałowy. Otrzymujesz prąd i ciepło z jednego źródła.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła

Jednym z rozwiązań umożliwiających efektywne ogrzewanie domu jednorodzinnego jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Pompa ciepła, zintegrowana z panelami fotowoltaicznymi, jest doskonałym źródłem ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła pobiera ciepło z obszarów o niższej temperaturze i przenosi je do obszarów o wyższej temperaturze. To odwraca naturalny proces przewodzenia ciepła, co pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń. To podobny mechanizm, jak w lodówkach i klimatyzatorach. Dzięki połączeniu fotowoltaiki z pompą ciepła, nie tylko ogrzejesz swój dom, ale także wykorzystasz więcej wyprodukowanej przez panele energii. Standardowy dom z dobrze dostosowanym systemem fotowoltaicznym zużywa zazwyczaj około 20-25% wytworzonej energii. Przy połączeniu paneli z pompą ciepła możesz znacząco zwiększyć samodzielne wykorzystanie wytworzonej energii.

Czy fotowoltaika wystarcza do zasilenia pompy ciepła?

Typowe pompy ciepła osiągają współczynnik sezonowego wydajności na poziomie 3,5-4 (SCOP), co oznacza, że 1 kWh energii elektrycznej pozwala na wytworzenie 3,5-4 kWh ciepła. To sprawia, że niewielka instalacja fotowoltaiczna o mocy 3-4 kW, przy przeciętnym nasłonecznieniu, może dostarczyć wystarczającą ilość energii do zasilania pompy ciepła.

Składniki instalacji fotowoltaicznej + pompy ciepła:

 • Moduły fotowoltaiczne
 • Falownik
 • Rozdzielnia budynku
 • Liczniki energii
 • Obwody elektryczne
 • Pompa ciepła
 • Urządzenia komunikacyjne

Korzyści z połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła:

 • Samodzielna produkcja prądu i ciepła
 • Niskie opłaty stałe za prąd
 • Wykorzystanie wyprodukowanej przez panele energii
 • Szybszy zwrot inwestycji w fotowoltaikę
 • Wpływ na ochronę środowiska, wykorzystując naturalne źródło energii - Słońce
 • Niezależność od wahania cen prądu, gazu i innych surowców

Połączenie fotowoltaiki z matami grzewczymi

Energia z paneli fotowoltaicznych może również być wykorzystana do zasilania mat grzewczych. Produkty te przekształcają energię elektryczną w ciepło poprzez opór prądu. Jest to wygodna i komfortowa metoda ogrzewania, charakteryzująca się wieloma zaletami. Przede wszystkim maty są łatwe w montażu, a dostępne na rynku gotowe produkty można łatwo umieścić w wybranych pomieszczeniach. Są one również bardzo bezpieczne, wyposażone w zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwprzepięciowe, dzięki którym nie stwarzają zagrożenia. Ponadto są wydajne, prawie w 100% zamieniając energię elektryczną w ciepło. Maty grzewcze są przyjazne dla alergików, ponieważ nie zakłócają jakości powietrza.

Czy opłaca się ogrzewać prądem z fotowoltaiki?

Główną kwestią, jaką warto rozważyć przy wyborze ogrzewania prądem z fotowoltaiki, jest kwestia opłacalności. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd. Bez względu na źródło ciepła, koszty ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki nie powinny przekraczać 1000 zł rocznie.

Fotowoltaika + pompa ciepła - najbardziej opłacalne rozwiązanie

Możemy śmiało stwierdzić, że połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest najbardziej opłacalnym wyborem. To wartościowe rozwiązanie, które warto rozważyć, aby zapewnić sobie efektywne źródło ciepła. Alternatywą są także maty grzewcze, choć wiążą się one z wyższym zużyciem energii elektrycznej.

Fotowoltaika + piec elektryczny - czy to dobry wybór?

Piec elektryczny nie jest najlepszą alternatywą dla rozwiązania opartego na fotowoltaice i pompie ciepła. Chociaż piec elektryczny może być stosunkowo tani w zakupie, to jego eksploatacja generuje wyższe koszty, co sprawia, że opłaca się bardziej połączenie fotowoltaiki z innym źródłem ciepła.