Załóż maskę i uratuj komuś życie

piątek, 9.10.2020 13:37 1193 1

Ostatni dramatyczny wzrost zarażeń na koronawirusa w Polsce zmusza MPK Wrocław do powrotu do stref buforowych. Niezwykle ważne jest też, żeby każdy pasażer, przed wejściem do pojazdu komunikacji miejskiej, miał założoną maseczkę. O tym jednym głosem mówili na konferencji: prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder oraz prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

- Mówimy stanowcze „nie” wszystkim baranom bez maseczek w komunikacji – mówi prezes Balawejder. – Polacy są cudownym narodem, mamy wspaniałe cechy. Dzisiaj jednak nie jest czas na ułańską fantazję, ale na solidarność. Wyrazem naszej solidarności i współczesnego XXI-wiecznego patriotyzmu, jest noszenie maseczek.

Najnowsze badania z Azji i Europy wskazują, że podróżowanie komunikacją miejską jest w erze koronawirusa niezwykle bezpieczne. Wśród badanych 100 tys. zarażonych COVID-19 w Hong Kongu, tylko 68 zachorowało w transporcie publicznym1. Natomiast we Francji wśród zachorowanych obliczono, że jedynie  1,2 proc. z nich zaraziło się w transporcie publicznym. Najwięcej zachorowań (24,9 proc.) zanotowano z biurach2. Tak pomyślny, niski wskaźnik zarażeń w komunikacji jest prawdopodobnie spowodowany ostrym „reżimem maseczkowym”.

- Wirus nie przenosi się od komara, muszki, motylka, tylko z człowieka na człowieka. Jeśli o to nie zadbamy, będzie kompletna katastrofa – mówił prof. Krzysztof Simon. – Każda akcja jest słuszna, która przekona tych dziwnych ludzi, lekceważących. Zachęcajcie do noszenia masek, mycia rąk i dystansu.

Obecnie w pojazdach komunikacji miejskiej limit pasażerów wynosi połowę miejsc stojących i siedzących. Kontrolerzy MPK Wrocław już od kilku miesięcy, wspólnie z policją i strażą miejską, rozdają maseczki osobom, które w tramwaju lub autobusie nie mają zakrytego nosa i ust. Łącznie rozdali ok. kilkunastu tysięcy maseczek.

MPK przypomina, że osoby niestosujące się do rozporządzenia Ministra Zdrowia ryzykują otrzymaniem mandatu. Kierowca i motorniczy ma także prawo zatrzymać pojazd i żądać od pasażera bez maseczki jego opuszczenia.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Iwona piątek, 09.10.2020 14:37
Wymuszanie jest przestępstwem z art.191 Kodeksu Karnego !!!