Zalety i wady transportu drobnicowego

piątek, 2.10.2020 13:29 698

Wiele osób szuka możliwości przewiezienia swoich zamówień jak najniższym kosztem. Niestety, zdarza się, że korzystanie z kilku różnych firm spedycyjnych zazwyczaj winduje w górę należność, którą trzeba uiścić za transport towaru. Można tego uniknąć w bardzo prosty sposób - korzystając z usługi transportu drobnicowego. Czym jest taki transport i jakie ma wady i zalety?

Czym jest transport drobnicowy?

Jak sama nazwa wskazuje, transport drobnicowy krajowy skupia się głównie na przeniesieniu z miejsca na miejsce niewielkich towarów, który zwykle nie jest w stanie zapełnić całego miejsca dostępnego w danym przesyle towarów. Z racji tego, firmy, które podejmują się realizowania takich zleceń, zbierają je w jedną całość. Pojazd wysłany w taką trasę ma na drodze kilka przystanków, do których musi zawieźć konkretny towar.

Tego typu transport zezwala na transfer towarów zarówno w opakowaniach zbiorczych, jak i umożliwia wysyłanie rzeczy jednostkowo, wchodząc w skład zbiorowego przewozu towaru. Tego typu rzeczy są zazwyczaj kompletowane w palety lub kontenery, co wiąże się z koniecznością przeładunku na trasie.

Drobnica często określana jest jako towar nietrwały i podatny na uszkodzenia. W tego typu transporcie zakazuje się przewozu broni i amunicji, wyrobów farmaceutycznych, szybko psującego się jedzenia czy zwierząt.

Zalety transportu drobnicowego.

Najważniejszym plusem transportu drobnicowego jest wygoda, w przypadku, gdy przesyłana jest niewielka ilość produktu, co pomaga w adaptacji formy transportu do potrzeb wszystkich stron zainteresowanych. Istotnym plusem jest też uzależnienie wysokości opłaty od masy towaru, co jest sporym ułatwieniem i oszczędnością dla klienta zamawiającego towar. Koszty zakupu zmniejszają się też z racji mniejszych należności za magazynowanie towaru.

Bardzo ważną zaletą transportu drobnicowego jest też bardzo duży wybór środka transportu, którym przewieziony będzie towar. Sporo firm oferuje możliwość połączenia kilku zbiorów towaru w jedną zbiorową przesyłkę - na palecie czy w kontenerze. Istnieje też możliwość przewiezienia przedmiotu bądź towarów o bardzo niestandardowych wymiarach i formie.

Wady transportu drobnicowego.

Główną wadą transportu drobnicowego jest wydłużony zwykle, czas na otrzymanie towaru przez klienta. Dzieje się tak ze wspomnianego już powodu - z racji zbiorczego charakteru transportu drobnicowego, przewoźnik często zmuszony jest do rozładunku i załadunku oraz zatrzymywania się w różnych miejscach w celu dostarczenia towaru różnym klientom na trasie. Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest też niska efektywność.

Zdarza się, że pojazd lub zbiornik, w którym będzie przewożony towar, nie jest wypełniony w stu procentach, co automatycznie zwiększa koszt takiego przewozu. Problemem może być też wspomniane już uszkodzenie towaru - aby się przed tym zabezpieczyć, warto spędzić trochę więcej czasu na odpowiednim zabezpieczeniu ładunku.

Sporo firm oferuje też ubezpieczenie przedmiotów na czas podróży - liczba możliwych kombinacji i zabezpieczeń powinna być zadowalająca dla każdego, kto zdecyduje się na takie rozwiązanie. Zdarza się, że tego typu czynności wykonują też firmy zewnętrzne, ale lepszą opcją, jest skorzystanie z oferty, którą proponują nam spedytorzy.