Zakup Tesli. Poradnik krok po kroku

poniedziałek, 1.4.2024 19:41 161

Planując zakup samochodu marki Tesla, warto być świadomym specyfiki tego procesu. Tesla to firma nietypowa - nie posiada tradycyjnych dealerów, a swoje salony traktuje raczej jako miejsca prezentacji i doświadczenia marki. Proces zakupu odbywa się głównie online, co może być nowością dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnych metod. Warto zatem poznać krok po kroku, jak dokonać zakupu Tesli, aby uniknąć nieporozumień i ułatwić sobie całą procedurę.

Od założenia konta na oficjalnej stronie producenta, poprzez konfigurację wybranego modelu, aż po wybór opcji dodatkowych, proces ten wymaga uwagi i świadomości. W tym poradniku krok po kroku omówimy wszystkie niezbędne etapy, abyś mógł dokonać świadomego wyboru i cieszyć się swoim nowym pojazdem Tesla.

Nowatorski model sprzedaży

Po pierwsze Tesla nie ma dealerów. Buduje lub wynajmuje własne salony a właściwie bardziej show roomy, gdzie możemy pójść obejrzeć sobie auto, ewentualnie dokonać jazdy próbnej jednym z modeli Tesli. Dostępne są 4 różne wersje aut, a właściwie 4 modele: luksusowa limuzyna, czyli Model S, duży SUV, Model X, najmniejsze auto, ale bardzo praktyczne, czyli Model 3 oraz najlepiej sprzedające się auto na świecie w 2023 roku, czyli Crossover Model Y.

Wszystkie wyżej wspomniane modele, ich zalety i wady, ze szczegółami znajdziecie na https://otoev.pl/

Proces zakupu online i konfiguracja auta

Jeśli chcemy zakupić jeden z nich musimy po pierwsze, założyć konto na oficjalnej stronie tesla.com. Później wejść w ustawienia naszego konta i podpiąć tam kartę płatniczą lub kartę kredytową. To kolejny niezbędny krok.

Kolejnym jest wybór auta na stronie producenta, musimy wybrać jaki model chcemy, zdecydować się czy zostawiamy koła podstawowe, czy za dopłata wybieramy koła w nieco większym rozmiarze.

Musimy również wybrać kolor auta, nie matu zbyt wielkiego wyboru, bo kolorów jest zaledwie pięć.

W konfiguratorze mamy możliwość dokupienia również haka holowniczego jak i wyboru wnętrza a konkretnie jego koloru. W najtańszych modelach Tesli, czyli Modelu 3 oraz Y do wyboru mamy zaledwie dwie barwy: czarną lub śnieżnobiałą.

Jeżeli chodzi o modele najdroższe, czyli model S oraz model X tą  dodatkową barwą wnętrza jest kolor kremowy, jeśli tak go można określić.

Kolejnym aspektem, na który musimy się zdecydować jest wybór opcji autopilota. Mamy tutaj trzy wersje.
Wersja podstawowa zawiera się w cenie auta i nie musimy za nią dopłacać. Wersja rozszerzona kosztuje 19500 zł. i właśnie tyle trzeba dopłacić za możliwość parkowania automatycznego oraz zmiany pasa ruchu na autostradzie. Trochę drogo. Trzecią i ostatnią wersją jest w FSD.

FSB oznacza Full Self Driving czyli jazdę w pełni autonomiczną, kosztuje ona 39 000 zł. i szkoda tak naprawdę wydawać na to pieniądze. U nas w Europie, jazda autonomiczna nie jest jeszcze usankcjonowane prawnie i nie działa tak jak powinna. Poza tym Tesla od lat obiecuję, że system ten wprowadzi i będzie on miał pełną funkcjonalność niestety mimo upływu aż tylu lat tak się nie dzieje i ciągle tkwimy w wersji beta oprogramowania.

Płatność i finalizacja zakupu

Na końcu przechodzimy do płatności. Oznacza to, że z naszej karty jest pobierana bezzwrotna zaliczka w wysokości 1200 złotych. My natomiast musimy wybrać opcję zakup za gotówkę lub poprzez leasing.

To jednak tylko niezbędny wybór, abyśmy mogli zakończyć nasze zamówienie. Nie obliguje on nas do niczego. 
Ostateczną decyzję o formie finansowania podejmujemy, kiedy pracownik Tesli zadzwoni z informacją, że auto już za kilka dni będzie do odbioru a my znamy już jego numer VIN.
Dopiero wtedy wskazujemy na przykład leasing, poprzez który zakupimy naszą Teslę, lub informujemy o tym, że auto nabędziemy za gotówkę.

Bardzo ważne jest to, że osoba wskazana w rezerwacji musi być ostatecznym nabywcą auta, lub firma, w której ta osoba występuje (w jakiejkolwiek roli) chodzi o to, aby nazwisko z rezerwacji pokrywało się z nazwiskiem lub podmiotem na które zostanie zarejestrowane auto.

Tak to sobie Tesla wymyśliła. A co najważniejsze przestrzega tej zasady i potrafi cofnąć rezerwacje, jeśli nazwiska się nie zgadzają.

Na końcu, mniej więcej tydzień przed dostawą otrzymujemy numer VIN oraz telefon z Tesli, jak wspomniałem wyżej z pytaniem o formę finansowania. Dobrze jest zabezpieczyć sobie swój leasing i załatwić wszelkie formalności wcześniej. Zgoda leasingu jest ważna przez okres mniej więcej 30 dni.

Powodem jest to, że kiedy auto dojedzie do salonu, mamy zaledwie około 7 dni na jego odbiór. Może być to nie wystarczający czas na załatwienie skomplikowanych leasingowych procedur.

Zakup Tesli to nie tylko nabycie nowego samochodu, ale także przeżycie całego procesu, który różni się od tradycyjnych metod zakupu pojazdów innych marek. Wartością dodaną jest możliwość skonfigurowania samochodu online, dopasowania go do swoich potrzeb i wyboru opcji dodatkowych. Chociaż proces może być nieco bardziej złożony, krok po kroku można go z powodzeniem przejść, korzystając z oficjalnej strony producenta i posiadając odpowiednią wiedzę.

Ostateczny krok, czyli płatność i finalizacja zakupu, również wymaga uwagi, ale dzięki przejrzystości procesu można z łatwością dotrzeć do końca procedury.

Mając świadomość wszystkich etapów i szczegółów zakupu Tesli, możesz dokonać świadomego wyboru i cieszyć się z nowego, innowacyjnego pojazdu, którym będzie Twoja Tesla.