Z czego składają się systemy fotowoltaiczne? Poradnik

wtorek, 4.1.2022 19:12 296

Zarówno najnowsze raporty, jak i dane Agencji Rynku Energii zwracają uwagę na gwałtowny wzrost zainteresowania systemami fotowoltaicznymi w Polsce w stosunku do lat ubiegłych. Rosnąca popularność paneli słonecznych jest nie tylko związana z oszczędnością pieniędzy i niższymi rachunkami za prąd, lecz także z większą świadomością dbania o środowisko naturalne. Jeszcze do niedawna fotowoltaikę montowali jedynie przedsiębiorcy i duże korporacje. Dzisiaj coraz liczniejsze grono osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania. Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Z czego się składa?

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to system, który służy do wytwarzania i pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Na gruncie bądź dachu budynku montowane są specjalne panele, dzięki którym możliwe jest pobieranie energii z promieni słonecznych, a następnie jej przetworzenie na prąd.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Obecnie systemy fotowoltaiczne mają szerokie zastosowanie ze względów praktycznych i ekologicznych. Ich instalacja służy pozyskiwaniu energii w naturalny sposób. Popularność fotowoltaiki nikogo nie powinna dziwić, skoro jest to jeden z najprostszych sposobów wytwarzania prądu, a zarazem najwydajniejszy.

Praca systemu składa się z kilku etapów. Cały proces rozpoczyna się w momencie pobierania przez panele energii ze Słońca. Dochodzi wtedy do zjawiska konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny - fotony wprawiają w ruch elektrony, a pod wpływem zaistniałej reakcji następuje wywołanie napięcia. Wygenerowany prąd jest transportowany do inwertera (falownika), gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, który może zasilić dom.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Jeżeli zastanawiasz się nad zainstalowaniem fotowoltaiki, warto wiedzieć z jakich dokładnie elementów się ona składa.

1. Panele fotowoltaiczne - zwane również modułami to najważniejsza część systemu, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za zmianę promieniowania słonecznego na prąd stały oraz za moc instalacji. Każdy panel złożony jest z ogniw fotowoltaicznych. Najczęściej montuje się je na dachach budynków lub na gruncie.

2. Inwerter (nazywany również falownikiem) to element przekształcający prąd o napięciu stałym na prąd o napięciu zmiennym, czyli występującym w gniazdkach. Urządzenie monitoruje także napięcie na panelach fotowoltaicznych.

3. Pozostałe elementy - systemy fotowoltaiczne składają się również z różnych złączek, kabli, a także konstrukcji nośnej, dzięki której możliwe jest zarówno utrzymanie paneli na dachu, jak i odpowiednie nachylenie i ustawienie instalacji na gruncie.

Pozyskiwanie energii za pomocą fotowoltaiki jest możliwe niemal w każdym miejscu, a zależy od intensywności promieniowania słonecznego. Inwestycja w panele jest niezwykle opłacalna, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd, a przy odpowiednim dostosowaniu mocy systemu może umożliwić również całkowite zrezygnowanie z korzystania z konwencjonalnych źródeł wytwarzania energii. Jeżeli rozważasz zakup instalacji fotowoltaicznej, warto wybrać sklep, w którym znajdują się wszystkie polecane akcesoria i urządzenia potrzebne do montażu paneli słonecznych. Jednym z takich sklepów jest Starbudshop. Znajdziesz tam niezbędne akcesoria PV, wysokiej jakości konstrukcje gruntowe i na dach, ogniwa fotowoltaiczne, a także inwertery.