Wzmocnienie rozwoju gospodarczego – korzyści bezzwrotnych dotacji unijnych

czwartek, 25.1.2024 12:58 246

Jednym z kluczowych benefitów wynikających z akcesji Polski do Unii Europejskiej jest możliwość korzystania z dostępnych funduszy pomocowych. Działania podejmowane przez UE w ramach polityki wspólnotowej realizowane są dzięki funduszom europejskim. Dla członków Wspólnoty, w tym również dla Polski, bezzwrotne dotacje unijne stanowią szansę na rozwój gospodarczy i sukcesywne podnoszenie poziomu konkurencyjności państwa na arenie międzynarodowej. Sprawdź pozostałe korzyści związane z pozyskiwaniem funduszy europejskich.

Bezzwrotne dotacje unijne – dlaczego warto się o nie starać? 

Z roku na rok sukcesywnie rośnie liczba przedsięwzięć realizowanych w Polsce z zaangażowaniem środków unijnych. Bezzwrotne dotacje unijne są rozdysponowywane do przedsiębiorstw w celu ich restrukturyzacji i zwiększania poziomu innowacyjności, co stanowi ważny aspekt rozwoju gospodarczego państwa. Fundusze europejskie w swym założeniu są wydatkowane na inwestycje zmierzające do stopniowego niwelowania różnic między gospodarkami poszczególnych krajów członkowskich UE, co odbywa się według ściśle określonych warunków oraz w zgodzie z ogólnie przyjętą polityką spójności. 

Otrzymanie dotacji unijnej to często kluczowy moment w rozwoju firmy. Wsparcie finansowe ze środków UE sprawia bowiem, że może ona znacznie szybciej i efektywniej realizować planowane inwestycje, które – bez dotacji – mogłyby zająć dużo więcej czasu lub nawet okazać się całkowicie niemożliwe ze względu na niewystarczający budżet. Fundusze europejskie przyczyniają się natomiast do tego, że poszczególni przedsiębiorcy mogą skutecznie podejmować innowacyjne projekty, tworzyć nowe rozwiązania i dodatkowe miejsca pracy, nie martwiąc się o brakujący kapitał finansowy. 

Pozyskiwanie funduszy europejskich – jak wygląda proces?

Możliwość skutecznego ubiegania się o dofinansowanie unijne to kwestia, którą na pewnym etapie działalności rozważa wiele przedsiębiorstw. Aby efektywnie wykorzystać jednak szansę, jaką dają bezzwrotne dotacje unijne, niezbędna jest wiedza na temat licznych wymogów formalnych związanych z pozyskiwaniem funduszy europejskich, a następnie prawidłowym zarządzaniem i rozliczaniem dotacji unijnej. W wielu przypadkach konieczne okazuje się wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy profesjonalnie zadbają o kolejne etapy pozyskiwania dotacji. Jakie zadania czekają na beneficjentów pomocy publicznej? 

Pierwszym krokiem jest rzetelna analiza potrzeb przedsiębiorstwa, która pozwoli oszacować potencjał innowacyjny firmy oraz ocenić, czy spełnia ona warunki potrzebne do skutecznego wnioskowania o bezzwrotną dotację unijną. Ważne jest, by dokładnie zweryfikować, czy planowane przedsięwzięcie spełnia kryteria oceny, wpisując się w założenia wybranego konkursu unijnego. 

Kolejnym etapem procesu pozyskiwania funduszy europejskich jest modelowanie projektu, czyli doprecyzowanie jego koncepcji i głównych obszarów, które powinny być dostosowane do wymagań konkursu określonych przez instytucję zarządzającą. Jest to bowiem podstawa do sporządzenia skutecznego wniosku o dofinansowanie wraz z niezbędną dokumentacją projektową. Po złożeniu wniosku należy natomiast na bieżąco monitorować strony instytucji oceniającej i – w razie potrzeby – niezwłocznie kontaktować się z jej przedstawicielami. 

Warto przy tym mieć świadomość, że moment otrzymania pożądanego dofinansowania z UE nie wyczerpuje jeszcze obowiązków stojących przed beneficjentem pomocy publicznej, który zobligowany jest do prawidłowego rozliczenia dotacji unijnej. W tym celu również warto zasięgnąć pomocy specjalistów, którzy zadbają o należyte dopełnienie tej formalności, gwarantując tym samym terminową wypłatę dofinansowania w pełnej wysokości.