Wytrzymałość hal namiotowych: jak wypada na tle innych konstrukcji i jak zapewnić wysoką odporność?

czwartek, 5.3.2020 16:45 2502

Hale namiotowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów. Właściwie wykonane oraz konserwowane mogą przetrwać w nienagannym stanie długie lata. Obiekt musi jednak zostać wykonany ze starannie wyselekcjonowanych materiałów oraz komponentów. Jest to podstawą do tego, aby osiągnąć oczekiwaną żywotność. Poniżej opisano, jakie czynniki mają kluczowy wpływ na wytrzymałość konstrukcji namiotowych. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują budowę obiektu o przeznaczeniu stałym.

Hala namiotowa kontra inne konstrukcje

Hala namiotowa budowana jest na bazie gotowych komponentów. Zwykle posiada ona stalowy szkielet, a także plandekę wykonaną z tworzywa sztucznego. Oczywiście stosuje się tutaj również szereg zabezpieczeń, które niwelują wystąpienie wielu groźnych zjawisk np. pożaru. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie obiekty posiadają niższą żywotność, niż konstrukcje murowane lub drewniane.

Obiekty namiotowe można wznieść w ciągu kilkudziesięciu dni. Ich demontaż również jest wyjątkowo prosty, a jednocześnie szybki. Nie można również zapomnieć o kosztach budowy – ciężko będzie nam znaleźć tańsze rozwiązanie. Fachowo zaprojektowana konstrukcja jest w pełni odporna na negatywne działanie czynników atmosferycznych, czyli m.in. śniegu, deszczu, niskich oraz wysokich temperatur, promieniowania UV.

Nie można tutaj jednak uzyskać takiej trwałości, jak w przypadku budynków z cegły lub drewna, które mogą pozostać w dobrym stanie nawet sto lat.

Jak przedłużyć żywotność konstrukcji?

Wiele osób zastanawia się, czy hala namiotowa może posłużyć kilkanaście lat. Oczywiście, że tak! Podstawą jest jednak to, aby została ona w sposób kompleksowy zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników otoczenia. Musi być ona również bezpieczna dla użytkowników.

Ogromną rolę odgrywają niżej wymienione elementy:

  • Ochrona przeciwkorozyjna - konstrukcja o przeznaczeniu stałym musi zostać przede wszystkim w sposób kompleksowy zabezpieczona przed korozją. Należy wiedzieć, że pojawiająca się rdza mocno osłabia elementy, z których złożony jest szkielet. Im słabsze profile, tym mniejsza wytrzymałość. Stal zwykle poddawana jest cynkowaniu ogniowemu. Wspomniany proces zmniejsza podatność na działanie wilgoci. Warto również wspomnieć o malowaniu proszkowym, dzięki któremu metalowe komponenty stają się mocniejsze.
  • System odprowadzania wilgoci – optymalna cyrkulacja powietrza wpływa nie tylko na trwałość hali namiotowej, ale również samopoczucie osób w niej przebywających. Ważne jest to, aby woda była efektywnie odprowadzana. Najprostszą opcją są oczywiście okienka wentylacyjne. Dość często można spotkać się również z podwójnymi plandekami dachowymi, które umożliwiają swobodne spływanie skroplonej wody. Nowoczesne konstrukcje wyposażone są w plandeki pompowane. Składają się one z dwóch warstw tworzywa, między którymi znajduje się specjalistyczny mechanizm pompujący. Odpowiada on za utrzymanie optymalnego poziomu ciśnienia.
  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe – hala namiotowa powinna zostać wyposażona w zaawansowane czujniki oraz alarmy. Jest to niezwykle ważne w przypadku, gdy przebywają w niej ludzie. Nie można również zapomnieć o instalacjach tryskaczowych. Ważne jest to, aby podczas budowy obiektu stosowane były materiały trudnopalne lub niepalne. Ponadto elementy nośne konstrukcji powinny zostać odizolowane od stref szczególnie narażonych na wybuch pożaru. Nawet w przypadku takiej okoliczności, ogień nie może rozprzestrzeniać się zbyt szybko.
  • Samoczynne usuwanie śniegu – dach hali namiotowej musi być zaprojektowany w taki sposób, aby śnieg zsuwał się z powierzchni. Jego mechaniczne oczyszczenie nie jest dobrym pomysłem – w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Coraz częściej spotyka się konstrukcje z dachem czterospadowym. Nie bez znaczenia jest również poszycie ścian. Najlepiej, aby było ono wykonane z płyty warstwowej lub blachy trapezowej. 

Błędy konstrukcyjne mogą sprawić, że hala namiotowa nie przetrwa nawet jednego sezonu. Właśnie dlatego podstawą jest to, aby wybrać renomowanego wykonawcę. Z pomocą może przyjść na przykład Grupa Łukasiuk (producent hal). Zgrany zespół fachowców posiada starannie opracowany proces realizacji inwestycji, a wykwalifikowana kadra zadba o to, aby hala namiotowa spełniała wszelkie potrzeby zamawiającego. Potwierdzeniem wieloletniej działalności przedsiębiorstwa jest bogata baza realizacji obejmująca trwałe obiekty z całego kraju. Ciekawym sposobem weryfikacji potencjalnego partnera jest sprawdzenie, w jakiej kondycji znajdują się jego obiekty po kilku latach. 

Wznosząc halę namiotową, stawiajmy na jakość!