Wypadek a kolizja - Jakie różnice? Jak postępować?

wtorek, 6.10.2020 14:19 917

Słowa “wypadek” i “kolizja” są bardzo często używane zamiennie, co jest niestety błędem. Może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że dla policji i towarzystwa ubezpieczeniowego ma ogromne znaczenie to, czy miałeś kolizję, czy też uległeś wypadkowi. Poza tym inaczej powinieneś zachować się podczas wypadku, a inaczej w przypadku kolizji. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Wypadek a kolizja - definicje

Wypadek jest to zdarzenie w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w tym ruchu, którego wynikiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni. Kolizja natomiast to zdarzenie w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzony pojazd lub inne mienie) lub jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni. Generalnie różnica jest taka, że skutkiem kolizji nie są straty na zdrowiu, a tylko te materialne.

Kiedy należy wezwać policję?

Artykuł 44 pkt 2 prawa o ruchu drogowym mówi, że policję należy wezwać do każdego wypadku drogowego lub kolizji, gdy co najmniej jeden z uczestników zdarzenia uległ jakiemukolwiek uszkodzeniu ciała. Nie ma jednak potrzeby dzwonić pod 997, gdy:

  • panuje zgoda, co do tego, kto zawinił i sprawca potwierdzi to na piśmie;
  • wjechaliśmy komuś w tył auta (jest to zawsze nasza wina);
  • uderzyliśmy w stojący pojazd.

Są jednak takie sytuacje, w których wezwanie policji jest konieczne. Należą do nich:

  • brak zgody, co do sprawstwa zdarzenia;
  • podejrzenie, że drugi uczestnik zdarzenia jest pod wpływem alkoholu;
  • inne przestępstwo np. sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia;
  • żądanie właściciela w sytuacji prowadzenia pożyczonego auta;
  • uszkodzenia ciała;
  • uszkodzenie infrastruktury drogowej lub czyjegoś mienia;
  • brak niezbędnych dokumentów jednej ze stron.

Jak postępować na miejscu zdarzenia?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kolizją czy z wypadkiem, pierwsze, co należy zrobić to sprawdzić, czy ktoś nie został ranny. Tak naprawdę ten pierwszy krok warunkuje to, czy zdarzenie jest kolizją czy wypadkiem, ponieważ, jeśli ktoś ucierpiał, według definicji jest to wypadek drogowy. Następnie należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia tak, aby uczestnicy byli bezpieczni, a pojazdy nie stwarzały zagrożenia w ruchu drogowym. W dalszej kolejności spisujemy oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub oświadczenie sprawcy kolizji, o czym szerzej będzie mowa w dalszej części artykułu. Przy tej okazji warto zrobić zdjęcia zarówno pojazdów, jak i miejsca zdarzenia. Pamiętaj, że im bogatsza dokumentacja, tym lepiej dla Ciebie. Ostatni krok to złożenie wniosku do ubezpieczyciela przy naszej pomocy. Z nami bowiem zwiększasz swoje szanse na otrzymanie wysokiego ubezpieczenia.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym a oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym i oświadczenie sprawcy kolizji to dwa różne dokumenty. Ten pierwszy nie oznacza jednak przyznania się do winy i nie ma obowiązku go pisać. Oświadczenie sprawcy kolizji natomiast jest bardzo ważne, ponieważ przyspiesza proces likwidacji szkody. Jeśli kierowca, który zawinił, nie zgadza się z Tobą lub próbuje Ciebie obciążyć winą, nie zastanawiaj się, tylko dzwoń po policję. Generalnie dobrze jest mieć np. w schowku kartkę i długopis na wszelki wypadek, a jeszcze lepiej druk oświadczenia, który w momencie zdarzenia będzie można łatwo uzupełnić.