Wycena udziałów w spółce z o.o.

wtorek, 21.5.2024 16:00 109

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Tworzą ją wspólnicy, którzy odpowiadają za zobowiązania w ograniczonym zakresie. Spółka zarządza swoim majątkiem, który powstał z wkładów wspólników, a członkowie zarządu odpowiadają subsydiarnie. Jej działanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Sprawdź, jak wycenić udziały właścicieli w spółce i które metody przyniosą najlepsze efekty.

Rodzaje udziałów w spółce z o.o.

Wspólnicy mogą mieć różne udziały w spółce, a ich wycena będzie zależała od rodzaju. Możemy wyróżnić udziały zwykłe i uprzywilejowane, nabyte za wkłady niepieniężne, pieniężne oraz mieszane, założycielskie oraz powstałe w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, podzielne i niepodzielne, równe i nierówne. Wycena udziałów w spółce z o.o. musi wynikać ze stanu faktycznego, dlatego przygotowują ją specjaliści na podstawie odpowiednich dokumentów finansowych z uwzględnieniem odpowiednich założeń i rodzaju branży. Warto postawić na usługi profesjonalistów z https://volante.pl/, którzy przeprowadzą wycenę z należytą starannością.

Metody wyceny udziałów

Przed przystąpieniem do prac trzeba określić cel wyceny – najczęściej wykonuje się ją na potrzeby kupna lub sprzedaży udziałów, w przypadku chęci podwyższenia kapitału zakładowego, fuzji, przejęcia, likwidacji, restrukturyzacji, a także w celach informacyjnych na przykład przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu. W trakcie procesu wyceny można wyróżnić trzy główne metody:

  • majątkową – obejmuje podejścia, które wyznaczają wartość poprzez uwzględnienie aktywów zmniejszonych o pasywa,
  • dochodową – obejmuje metody, które pozwalają określić wartość na podstawie przyszłych dochodów zdyskontowaną stopą zwrotu,
  • porównawczą – opierają się na porównaniu z innymi, podobnymi firmami na podstawie odpowiednich mnożników.

Każda z metod wyceny (https://volante.pl/wyceny/) jest powiązana z celem, dla którego przygotowuje się raport. W niektórych przypadkach trzeba zastosować zmodyfikowane metody, wieloetapowe lub skorygowany współczynnik beta, dlatego równie istotna co cel, jest forma prawna przedsiębiorstwa.

Wspólnicy w spółce z o.o. mają takie same prawa i obowiązki. W zależności od rodzaju udziałów, nieco inna będzie ich wartość. Proces wyceny jest skomplikowany, wymaga zaangażowania specjalistów, wiedzy i doświadczenia. Warto więc zaufać profesjonalistom, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i zrealizują zlecenie zgodnie z obowiązującymi standardami.