Wybór odpowiedniej mokrej karmy dla kota

czwartek, 5.8.2021 12:23 126

Będąc właścicielem czworonożnego pupila mamy zarówno ten przywilej jak i obowiązek dbać o jego potrzeby bytowe. Jak więc wybrać karmę mokrą, która sprosta naszym oczekiwaniom oraz potrzebom Twojego kota. Co zawierają najlepsze karmy?

Mokra karma dla kota

Wybór karmy to podstawa w prawidłowym utrzymaniu każdego domowego zwierzęcia. Mokra karma dla kota może stać się doskonałym urozmaiceniem jego posiłków jak i również jedynym pożywieniem. Niemniej bez względu na wariant, który zostanie wybrany musi ona spełniać kilka warunków, aby Twój pupil cieszył się doskonałym samopoczuciem przez długie lata. W przypadku kotów cierpiących na choroby przewlekłe, dziedziczne, czy będących już w podeszłym wieku, mamy możliwość poprzez odpowiedni dobór mokrej karmy zadbać o ich zdrowie i poprawić komfort życia. Cukrzyca i choroby nerek to zwykle najczęstsze dolegliwości wśród kotów. Specjalna karma dla diabetyków dostarczyć im może odpowiednich składników. Stąd warto sprawdzić ofertę jaką zawierają karmy weterynaryjne.

Mokra karma i jej dobór

W zależności od wieku, rasy, trybu życia dla kotów zdrowych polecana jest dieta oparta przede wszystkim na surowym mięsie. Karma bezzbożowa jest jednym z takich odpowiednich przykładów. Poszukując odpowiedni pełnowartościowy pokarm, powinniśmy mieć na uwadze, że będzie on musiał spełniać zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wtedy nie będzie potrzeby wprowadzania dodatkowej suplementacji. Warto przed zakupem sprawdzić skład karmy gdyż większość produktów z najniższej półki cenowej zawiera w sobie przede wszystkim zboża, a dopiero później produkty pochodzenia zwierzęcego. Zbytnie oszczędzanie na pożywieniu dla naszego kota jest niestety jedynie powierzchowne. Brak odpowiedniej diety, dobrej jakości produktów, zwykle skutkuje późniejszymi problemami zdrowotnymi i dodatkowymi kosztami leczenia. 

Karma mokra, a karma sucha 

Zarówno w przypadku mokrej jak i suchej karmy warto nadmienić, że zboża nigdy nie należały do naturalnej diety kotów. Dlatego też przez wzgląd na ich metabolizm, nie powinniśmy podawać tego rodzaju węglowodanów. Przyjmuje się zasadę, że im bardziej treściwa będzie mokra karma tym szybciej kot będzie pojedzony i będzie potrzebować mniejszej ilości jedzenia. Kocięta mają naturalne uczucie sytości więc mogą jeść tyle ile chcą. W diecie kota może znaleźć się zarówno karma sucha jak i mokra. Produkty polecane, to takie których skład opiera się przede wszystkim na mięsie oraz dodatkach warzywnych zapewniających zwierzakowi odpowiednią porcję witamin. Niestety takie karmy będą najdroższe. Wybredne koty zwykle same zdecydują, które przez nas zakupione produkty będą dla nich w odpowiednich wariantach smakowych. Jeśli nie ma żadnych problemów zdrowotnych, śmiało możemy zaufać indywidualnym preferencjom naszego kota przy wyborze karmy zarówno mokrej jak i suchej. Warto wybierać karmy bez wzmacniaczy smaku, mąki kostnej jak i sztucznych barwników. 

Jaką wybrać mokrą karmę dla kotów dorosłych

Zmieniając dietę naszego kota powinniśmy pamiętać, że należy robić to ostrożnie i stopniowo. To będzie gwarancją sukcesu, że nasz kot polubi nowe przysmaki jak i nie nabawi się problemów żołądkowych. Należy stopniowo mieszać karmę, którą zwierzę jadło dotychczas z nowym pożywieniem. Jeśli mamy kota rasowego to warto zapoznać się z ofertą mokrych karm dopasowanych do potrzeb danej rasy. W przypadku dorosłych kotów cierpiących na nadwagę należy pamiętać o karmieniu o stałej porze jak i nieprzekraczaniu ilości maksymalnych. A jeśli chcielibyśmy nieco odchudzić naszego pupila warto podawać mu karmę o niższej kaloryczności.