Wybieramy ostrzałkę - do noży i nożyczek

piątek, 20.8.2021 20:40 560

Nierzadko inwestujemy w wysokiej jakości sprzęt kuchenny, ale czy zawsze wiemy, jak o niego dbać, by posłużył nam jak najdłużej? Niestety nie. Najlepszym tego przykładem są noże. Nieodpowiednie przechowywanie, a przede wszystkim sporadyczne ich ostrzenie – oto najczęściej popełniane błędy. A warto pamiętać, że ostrzenie noża na bieżąco to podstawa jego konserwacji i dbałości o to, by jakość cięcia zawsze była na jak najwyższym poziomie. Jaką ostrzałkę do noży więc wybrać? Co z nożyczkami? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Rodzaje ostrzałek

Na rynku dostępnych jest wiele ostrzałek – różnią się one nie tylko budową, zasadą działania, ale również przeznaczeniem. W sklepach możemy kupić ostrzałki ręczne i elektryczne. Ręczne dzielą się na kolejne podkategorie związane z zastosowanym w nich systemem ostrzącym. Typów ostrzałek jest naprawdę wiele, dobrze znać je wszystkie i dostosować do swoich potrzeb oraz posiadanego wyposażenia. Oto one!

1) Ostrzałki prętowe – mają bardzo prostą budowę i są nieskomplikowane w użyciu. Jak wskazuje już sama nazwa – mają kształt pręta z rączką. Swoim wyglądem przypominają też śrubokręt. Mogą być wykonane z różnych materiałów. W tym typie znajdziemy ostrzałki zarówno diamentowe, jak i ze stali nierdzewnej czy ceramiczne. Naostrzymy nimi nie tylko różne typy noży, ale też nożyczki. Aby naostrzyć stępione ostrze, należy oprzeć ostrzałkę i przejeżdżać ostrzem po jej krawędzi w górę i w dół pod odpowiednim kątem. Są to ostrzałki wymagającej od użytkownika nieco wprawy.

2) Kamienna osełka – jest to kolejny, bardzo prosty w budowie i użyciu typ ostrzałek. Produkowane są one z kamieni naturalnych albo syntetycznych. Mają różne kształty – niektóre są okrągłe, inne owalne, a jeszcze inne prostokątne. Można nimi nie tylko ostrzyć nóż, ale również polerować i szlifować ostrza. Nierzadko, w zależności od konkretnego modelu i rodzaju kamienia, przed rozpoczęciem pracy trzeba je zamoczyć w wodzie lub specjalnych olejach. Są bardzo łatwe w obsłudze, podobnie jak ostrzałki prętowe, ale także wymagają nieco wprawy i nie są polecane osobom zupełnie początkującym.

3) Ostrzałki krążkowe – są one wyposażone w kilka krążków ostrzących, między którymi znajduje się szczelina, gdzie umieszczamy ostrze. Krążki produkowane są z metalu, kamienia lub ceramiki. Mogą mieć też różną ziarnistość. Ten rodzaj ostrzałek jest bardzo popularny w użytku domowym i nie można się temu dziwić, ponieważ ostrzałki krążkowe są łatwe w obsłudze i samoistnie zapewniają odpowiedni kąt nachylenia ostrza, więc polecić je można nawet początkującym użytkownikom, którzy nie mają doświadczenia w ostrzeniu noży. Ich zaletą jest także to, że są bezpieczne i wygodne. Ostrzałkę możemy oprzeć o blat stołu, co zapewnia stabilność w trakcie pracy. Za tym idzie z kolei nasze bezpieczeństwo – w takim wypadku ryzyko przypadkowego skaleczenia jest zminimalizowane. Na takiej zasadzie działa wiele popularnych ostrzałek różnych marek, m.in. ostrzałki Fiskars (https://www.garneczki.pl/produkty/ostrzalki-do-nozy/fiskars), Zwieger, Zwilling i wiele innych.

4) Ostrzałki płytkowe – zasadą działania przypominają ostrzałki krążkowe, choć w tym wypadku zamiast krążków mamy płytki ostrzące. Również tego rodzaju narzędzia polecić można osobom niewprawionym w ostrzeniu noży.

Jak dobrać ostrzałkę do noża?

Wybór ostrzałki, jeśli chodzi o mechanizm ostrzący, jest – jak widać – duży. Podejmując decyzję, co będzie dla nas najlepsze, musimy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii: dostosowaniu ostrzałki do konkretnego ostrza. Noże wykonane są przecież z różnych materiałów: stali nierdzewnej, ceramiki, stali węglowej. W związku z tym przeciwdziałać tępieniu ich ostrzy można tylko odpowiednimi narzędziami produkowanymi z bardzo konkretnych tworzyw. W innym wypadku doprowadzimy do tego, że nawet wysokiej jakości nóż, w jaki zainwestowaliśmy, całkowicie straci swoje właściwości.

1) Noże ze stali nierdzewnej – można je ostrzyć ostrzałkami kamiennymi, stalowymi, ceramicznymi i diamentowymi.

2) Noże tytanowe i ze stali węglowej – możemy ostrzyć je ostrzałkami kamiennymi, ceramicznymi oraz z węglika wolframu.

3) Noże japońskie –tradycyjne noże japońskie wymagają właściwej konserwacji. Do ich ostrzenia powinno się używać japońskich kamieni wodnych.

4) Noże ceramiczne – tego typu ostrza możemy ostrzyć ostrzałkami diamentowymi.

5) Noże o ząbkowanej krawędzi – takie ostrza posiadają przede wszystkim noże do chleba oraz pomidorów. Ich ostrzenie stanowić może pewne wzywanie. Nie każda ostrzałka się do tego nadaje. Istnieje zagrożenie, że nieodpowiednie akcesorium doprowadzi do tego, że ostatecznie zetrzemy ząbki. Dlatego też do pielęgnacji tego typu noża najlepiej używać ostrzałek prętowych umożliwiających precyzyjne ostrzenie każdego ząbka oddzielnie. Ponadto niektórzy producenci, chociażby AnySharp, posiadają w swojej ofercie ostrzałki nadające się nie tylko do standardowych, prostych ostrzy, ale też tych z szerokimi ząbkami.

Ostrzenie nożyczek

Zarówno podczas pracy w kuchni, jak i w wielu innych, domowych sytuacjach nierzadko korzystamy z nożyczek. Bardzo popularne są nożyczki Fiskars. Marka ta oferuje niezwykle szeroki asortyment. Znajdziemy w nim zarówno nożyczki uniwersalne, jak i biurowe oraz krawieckie. Do ich ostrzenia świetnie sprawdzi się chociażby ostrzałka Functional Form tego samego producenta.

Jest to narzędzie dedykowane do ostrzenia nożyczek, bardzo poręczne, niewielkie, proste w obsłudze i zapewniające wygodną, bezpieczną pracę. Ostrzałkę stabilnie oprzeć możemy o wybraną powierzchnię. Nadaje się ona do użytku zarówno przez osoby praworęczne, jak i leworęczne.