komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 23 października 2020

Marleny, Seweryna

Wspólne szkolenie wrocławskich przewodników z psami służbowymi

wtorek, 29.9.2020 12:28 , komentarze: 0 , odsłony: 526
kategorie artykułu:

Na szkoleniu spotkali się funkcjonariusze Ogniwa Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji i Patrolowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Mundurowi trenowali wraz ze swoimi podopiecznymi, nie tylko tropienie i wyszukiwanie śladów, ale również szeroko pojętą motorykę. Ćwiczenia odbywały się na terenie wrocławskiego Kozanowa, gdzie znajduje się baza ogniwa, która dysponuje zarówno przyrządami, jak i specjalnymi pomieszczeniami do treningu psów służbowych.

We wrocławskiej Policji służy kilkanaście psów. Trudno wyobrazić sobie pracę mundurowych bez ich pomocy. Czworonożni funkcjonariusze przydzieleni są do Ogniwa Przewodników Psów Służbowych, gdzie wraz ze swoimi przewodnikami wypełniają zadania, których nie może podjąć się nikt inny. Każdy z nich ma swoją specjalizację, której uczył się na kilkumiesięcznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, wchodzącym w skład Centrum Szkolenia Policji we Legionowie.

Wrocławskie czworonogi są wyspecjalizowane do wielu czynności, m.in. wyszukiwania materiałów wybuchowych, narkotyków, osób czy ciał. Niektóre z nich mają też dodatkowe umiejętności, np. pełnienia służby patrolowej. Korzystają z nich nie tylko na terenie odpowiedzialności Komendy Miejskiej Policji, czyli w mieście Wrocław oraz powiecie wrocławskim, ale wykorzystywane są na terenie całego garnizonu dolnośląskiego, a w szczególnych przypadkach zdarza się, że jadą nawet na drugi koniec Polski, aby np. pomóc w poszukiwaniach zaginionej osoby.

Już nie raz psy z Wrocławia wykazały się swoimi umiejętnościami. Nie tak dawno pisaliśmy o Jatagu, który wraz ze swoimi przewodnikami doprowadził do sprawcy kolizji. Mężczyzna oddalił się z miejsca zdarzenia, ale został błyskawicznie wytropiony oraz zatrzymany. Jego kolega z Ogniwa – Nos, zaledwie kilka dni wcześniej odnalazł starszego mężczyznę, który wpadł do piwnicy pustostanu i potrzebował pomocy.

Aby utrzymać czworonogi w wysokiej formie, potrzebne są szkolenia. Te odbywają się regularnie na terenie bazy Ogniwa, gdzie przygotowane są zarówno przyrządy jak i specjalna sala do ćwiczeń. Czworonogi co kilka dni trenują zarówno swoją motorykę, jak i umiejętności tropienia. Robią to z nieskrywaną radością, ponieważ dla psów pracujących, a do takich należą te służące we wrocławskiej komendzie, wykonywanie zadań sprawia przyjemność, czasem większą niż zjedzony smakołyk (choć te zawsze są w kieszeniach ich przewodników i służą do nagradzania za dobrze wykonane ćwiczenie).

W ostatnim szkoleniu udział wzięli również goście – ekipa programu „Pytanie na śniadanie”, która przyglądała się psiemu treningowi oraz rozmawiała z przewodnikami o ich pracy, wykonywanych zadaniach oraz sukcesach. Reporterzy mieli okazję zapoznać się z czworonożnymi funkcjonariuszami i zobaczyć, jak sprawnie realizują poszczególne ćwiczenia.

źródło: KMP we Wrocławiu

 

Wasze komentarze

środa, 21.10.2020 09:11
poniedziałek, 12.10.2020 08:57
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki