Znamy pierwsze głosy ENL 2025
Czytanie pod osłoną nocy nie odbyłoby się bez osób, które zinterpretują teksty wybrane przez naszą kuratorkę, Karolinę Sulej. Za niecałe dwa miesiące poczujemy „Impuls notowania” na wrocławskim Ołbinie. W programie 10 książek, których fragmenty usłyszymy w wykonaniu 10 artystów i artystek. Znamy pierwsze osoby, które ożywią literaturę na Ołbinie!
Listę 10. głosów otwierają:
Tomasz Schimscheiner – aktor teatralny i telewizyjny, absolwent PWST w Krakowie. Swoją karierę rozpoczął na deskach krakowskiego Teatru Bagatela. Laureat trzech nagród na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za rolę w filmie Anioł w Krakowie (2002, reż. Artur Więcek). Wśród jego ról w produkcjach telewizyjnych, do najbardziej popularnych należy postać Andrzeja Brzozowskiego z „Na Wspólnej”. Prowadził również programy, takie jak „Chwila Prawdy” i „Taniec z Gwiazdami” w TVN.
Emose Uhunmwangho – artystka, wokalistka, plastyk. Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od początku studiów związana jest z muzyczną sceną alternatywną, m.in. jako artystka zespołów Mikrowafle czy Conga Line. Od ponad 15 lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol, gdzie wystąpiła w obsadzie ponad 20 spektakli – m.in. „Romeo i Julia” (2024, reż. Jan Klata), Mock. „Czarna burleska” (2019, reż. Konrad Imiela).
Tegoroczna edycja pod hasłem „Impuls notowania” odbędzie się dzięki literaturze wybranej przez Karolinę Sulej, której fragmenty usłyszymy 23 sierpnia w 10 miejscach wrocławskiego Ołbina. W ostatnim czasie poznaliśmy cztery miejsca czytań: Szkołę Podstawową nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju, park Stanisława Tołpy, Pole Dance Institute przy ul. Sienkiewicza 8a i Centrum Kreatywności TALENT. Do naszego programu dołączyły również 2 lektury.
Temat 14. Europejskiej Nocy Literatury przypomina o notowaniu jako akcie inspirującym, prywatnym i niezwykle potrzebnym. Dlatego w programie odnajdziemy publikacje w postaci dzienników, listów czy autobiografii. Wspólnie przeczytamy wzruszające listy Franza Kafki do dziennikarki Mileny Jesenskiej – czyli „Listy do Mileny” w najnowszej, kompletnej odsłonie od wydawnictwa Znak Literanova. Poza korespondencjami w programie znalazło się miejsce dla pamiętników: podczas ENL zabrzmią również szczere, pełne dystansu do siebie i świata zapiski Andy Rottenberg: „Schyłek. Dziennik 2019-2022” (wyd. OsnoVa Publishing).
Szukamy nocnych bohaterów i bohaterek!
Wciąż czekamy na osoby, które zechcą zostać częścią naszej Nocy Literatury. Do wspólnej przygody zapraszamy wszystkich zainteresowanych wolontariatem (możliwość zapisu od 16 roku życia). Wśród zadań m.in. opieka nad artystami i kierowanie ruchem publiczności.
14. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 23 sierpnia 2025 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka i Instagrama. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)