Wrocławianin Adrian Meronk wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich jako pierwszy golfista z Polski

środa, 28.7.2021 15:03 520 0

Wcześniej nie mieliśmy polskiego golfisty na Igrzyskach. Meronk zmierzał do tego od pięciu lat, od kiedy stał się zawodowcem. Najpierw awansował do Challenge Tour, potem oczko wyżej do European Tour. W tym roku grał już w turnieju wielkoszlemowym US Open. W czwartek powalczy w Tokio o medal olimpijski i zapisze się w historii, bo to pierwszy reprezentant Polski w golfie. 

Ta determinacja we wspinaniu się coraz wyżej napędza Adriana Meronka. Jakby chciał udowodnić światu, a sobie przede wszystkim, że stać go na więcej, że będzie jeszcze lepszy. 

W rywalizacji z najlepszymi 

Golfowa Polska miała nadzieję na zakwalifikowanie Meronka do Igrzysk w Tokio. Przez długie miesiące kibice obliczali jego pozycję w klasyfikacji. 

Tymczasem Meronk występował w kolejnych turniejach i piął się w światowym rankingu golfa. Dzisiaj jest już w drugiej setce. Wcześniej żaden Polak nie marzył nawet o tak wysokim miejscu. 

To ta determinacja dała mu awans do Igrzysk. 

Tydzień temu Adrian Meronk złożył ślubowanie olimpijskie i to jemu przypadł zaszczyt odczytania treści ślubowania w imieniu zgromadzonych sportowców. Nazajutrz ruszył do Tokio i z trenerem Matthew Tipperem oraz caddiem Stuartem Beckiem rozpoczął przygotowania do turnieju. 

Najlepszy polski golfista pierwszą rundę rozpocznie w czwartek o godz. 9:14 czasu lokalnego (w Polsce będzie noc). Będzie grał w grupie z Norwegiem K.K. Johannessenem i Gunnem Charoenkulem z Tajlandii. Meronka czeka niełatwe zadanie. Żeby wygrać, musi pokonać liderów światowego golfa. 

W turnieju wystartuje m.in. tegoroczny zwycięzca Masters Japończyk Hideki Matsuyama. Amerykanin Collin Morikawa jest świeżo po wygranym turnieju wielkoszlemowym The Open i z pewnością jest głodny kolejnych zwycięstw. Nie zabraknie Rory’ego McIlroya, z którym Meronk dekadę temu jako fan robił sobie zdjęcie. 

Ambasador polskiego golfa 

Za to zabraknie numeru 1 światowego rankingu Jona Rahma z Hiszpanii. Do rezygnacji z udziału zmusił go pozytywny test na obecność koronawirusa - podobnie jak Amerykanina Brysona DeChambeau (nr 6 na świecie). 

W turnieju weźmie udział 59 golfistów z 36 krajów, a zagrają na polu Kasumigaseki Country Club. Zawody rozpoczną się w czwartek 29 lipca i zakończą w niedzielę 1 sierpnia. 

Meronk reprezentuje Polskę na świecie. We własnym kraju póki co nie ma sobie równych, za to aktywnie promuje golfa. Jako ambasador wspiera jeden z największych turniejów dla golfistów amatorów Audi Polish Masters. Kibicuje też młodym golfistom w międzynarodowym turnieju Kram Junior Open, który rozgrywany jest na jego rodzimym polu we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)