Włosy średnioporowate – charakterystyka, pielęgnacja

czwartek, 29.9.2022 16:20 6602

Ważną kwestią świadomej pielęgnacji włosów jest określenie ich rodzaju. Typem najpowszechniejszym, który ma większość z nas, są włosy średnioporowate. Wyglądają stosunkowo zdrowo, raczej nie są też problematyczne przy stylizacji. Jednak przez odrobinę zaniedbania można pogorszyć kondycję pasm o średniej porowatości. Mamy również dobrą wiadomość – dzięki prawidłowej pielęgnacji włosy takie będą piękne i lśniące. Dowiedz się więcej!

Jak rozpoznać włosy średnioporowate?

Wyróżnia się włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate. Porowatość to nic innego, jak szczelność włosa. Zewnętrzną część łodygi stanowi pochewka zbudowana z łusek nachodzących na siebie w sposób dachówkowaty. Warstwa ta odpowiada za utrzymanie wilgoci we włosie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Gładkie, pełne blasku włosy wskazują na niski stopień porowatości. Jeśli łuski są nadmiernie rozchylone, włosy tracą szczelność, a tym samym są podatne na wysuszanie, matowieją i mogą się skręcać pod wpływem wilgoci w powietrzu. 

Włosy, które łączą w sobie cechy zarówno nisko- jak i wysokoporowatych pasm to te średnioporowate. Po czym je rozpoznać? Oto kilka cech tego typu włosów:

  • brakuje im blasku, ale raczej nie są matowe;
  • nie są gładkie, nie brakuje im objętości;
  • mogą naturalnie falować – zwykle średnia porowatość to cecha włosów kręconych;
  • niekiedy są osłabione, mogą wypadać w nadmiarze;
  • ich końcówki mogą być suche, rozdwojone;
  • puszą się, zwłaszcza w deszczową pogodę;
  • po umyciu długo schną, ponieważ gromadzi się w nich dużo wody;
  • bywają szorstkie w dotyku;
  • są podatne na zabiegi, takie jak kręcenie czy prostowanie. 

Jakiej pielęgnacji potrzebuje ten typ włosów? 

Włosy średnioporowate są najpopularniejsze ze wszystkich typów. Łatwo można pogorszyć, jak i poprawić ich kondycję. Włosy takie, ponieważ bywają osłabione, warto wspierać od wewnątrz, np. stosując suplement diety Vitapil na włosy. Duża ilość wypijanej wody w ciągu dnia, a także zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa, to podstawa pielęgnacji każdego rodzaju kosmyków. Docieranie składników odżywczych do cebulek ułatwi natomiast systematyczny masaż skóry głowy, który poprawia mikrokrążenie.  

Niezwykle ważna podczas codziennej pielęgnacji włosów średnioporowatych jest ich ochrona. Pasma takie mają tylko w niewielkim stopniu rozchylone łuski, jednak pod wpływem nadmiaru promieni słonecznych i zanieczyszczeń atmosferycznych ich porowatość może się pogłębić. Włosy takie zwykle świetnie poddają się zabiegom fryzjerskim i stylizacyjnym. Ułożenie fryzury jest najłatwiejsze właśnie przy tym typie pasm. Nie należy jednak przesadzać z inwazyjnymi zabiegami, zwłaszcza przeprowadzanymi przy użyciu wysokiej temperatury, bo to najprostsza droga do zwiększenia porowatości i zniszczenia włosów.  

Kosmetyki do włosów średnioporowatych 

Niezwykle ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji tego typu włosów. Zbyt „lekkie” preparaty na bazie substancji małocząsteczkowych nie są dla nich wystarczające. Z kolei nadmiar związków wielkocząsteczkowych, które nie wnikają do włosa, a osadzają się na jego powierzchni, może je nadmiernie obciążyć.

Włosy średnioporowate dobrze tolerują proteiny i humektanty. Pierwsze z nich są białkami, które uzupełniają ubytki w strukturze włosa. Humektanty z kolei posiadają zdolność wiązania cząsteczek wody, a tym samym umożliwiają nawilżenie łodyg, czego włosy średnioporowate bardzo potrzebują. Nie powinny jednak być to wyłączne składniki. Niewielki dodatek emolientów (np. olejów roślinnych) jest niezbędny – bez niego można przeproteinować włosy i pogorszyć ich kondycję. Emolienty tworzą na łodydze ochronną warstwę, która domyka łuski i umożliwia działanie humektantów i protein we wnętrzu włosa. Trzeba jednak zachować umiar, aby nie obciążyć pasm. Zwykle wystarczy stosowanie emolientów 1-2 razy w tygodniu. 

Domknięcie łusek i wygładzenie pasm zapewniają też silikony. Substancje z tej grupy nie regenerują zniszczonych włosów, ale sprawiają, że są one miękkie, gładkie i lśniące. Warto więc włączyć je do codziennej pielęgnacji włosów średnioporowatych.