Witacze gminne istotnym elementem identyfikacji wizualnej regionu

środa, 21.7.2021 16:15

Niezmiernie wdzięcznym, co równie pomijanym elementem identyfikacji wizualnej miejscowości są witacze gminne. Niestety niemal każdy, kto pomyśli o identyfikacji miasta, przez pryzmat marki, którą miasto w końcu jest, wskaże najpierw logo, później herb i… nastąpi długa chwila ciszy. Mało kto traktuje witacze jako integralny, nieodłączny element tworzący wizerunek miasta.

Zupełnie innym, lecz równie przykrym faktem jest to, że nadal powszechne jest stwierdzenie, że miasto nie potrzebuje dbać o swój wizerunek lub nawet, że go nie posiada. Oczywiście jest to niezwykle błędne podejście. Miasto, gmina czy wieś to przede wszystkim jednostka osadnicza, ale także i marka. Marka, którą trzeba zarządzać i promować. Ale dlaczego akurat poprzez witacze gminne?

Witacze gminne wpływają na ocieplenie wizerunku miasta.

Witacze gminne w promocji regionu

Aby jednak właściwie promować daną miejscowość muszą zostać zapewnione odpowiednie narzędzia. A takimi narzędziami jest np. czytelna i sprawna strona internetowa czy spójna identyfikacja wizerunkowa.  

Na identyfikację wizerunkową miasta, wsi czy gminy prócz tak podstawowych składowych, jak logotyp i herb, składają się także elementy mebli miejskich w tym ławki, znaki i tablice informacyjne oraz witacze gminne. Należy zwrócić szczególną uwagę, by wszystkie te elementy były spójne, estetyczne i zgodne z księgą znaku miejscowości, powiatu czy gminy i pasowały do otaczającego go mikro krajobrazu.

Podobny lub najlepiej taki sam wysiłek powinien być włożony zarówno przy projektowaniu logotypu miasta, jak i przy witaczu gminnym. Właśnie im w głównej mierze zostanie poświęcony dalszy ciąg tego artykułu.

Witacze gminne nie tylko dla turystów

Witacze gminne stanowią integralną część promocji tej jednostki terytorialnej. Pełnią istotne funkcje w komunikacji, promocji oraz dekoracji. Często panuje mylne przeświadczenie, że przeznaczone są tylko dla dużych, bogatych gmin czy miast oraz że są one rozwiązaniem wyłącznie dla regionów typowo turystycznych. Na szczęście to tylko pomówienia. Na witacze zasługuje każda gmina, miasto czy wieś niezależnie od wielkości, czy głównego źródła dochodu jego mieszkańców. A te nie witają nie tylko turystów, ale także (jak i nie przede wszystkim) swoich mieszkańców powracających z podróży, czy z pracy do domu. 

Witacze muszą być wyjątkowe, żeby spełniały swoją rolę

Podczas procesu projektowania i wybierania witaczy gminnych należy kierować się oryginalnością. Takie znaki powinny prezentować najlepsze walory regionu, wyróżniać się elementem szczególnych charakterystycznym tylko dla danego miejsca. 

Witacze stanowiące element identyfikacji wizualnej miasta, gminy czy wsi prócz „miękkiego” wyznaczania granic terytorium danego regionu, wyrażają gościnność danego miasta, pełnią funkcję wizytówki i przedstawiają kwintesencję miejscowości w symboliczny, atrakcyjnie wizualny sposób. 

Taki szczegół, a jak działa!

Region, miasto czy wieś, których ramy określają jedynie typowe zielone znaki z białym napisem, tracą na otwartości. Postrzegane są też często jako nieuprzejme, niegościnne. Brak z pozoru mało istotnego elementu wyposażenia miejskiego negatywnie odbija się na wizerunku miejscowości. Z kolei, posiadanie witacza może okazać się impulsem zmieniającym obraz danej gminy w oczach przejezdnych, turystów, a nawet lokalnych mieszkańców. 

Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na witacze gminne, to od teraz się to z pewnością zmieni. I bardzo dobrze. Bo mimo że często niedostrzegane (np. przez nieciekawy design), to ta tendencja się zmienia. Coraz większą wagę przywiązuje się do atrakcyjnego wyglądu czy czytelności tego typu znaków. Dlatego są niezwykle pomocne, wyjątkowe i urzekające.