komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 30 listopada 2020

Andrzeja, Maury

Wirus fiv u kotów - jak przeciwdziałać, jak leczyć?

poniedziałek, 21.9.2020 15:24 , odsłony: 156
kategorie artykułu:

Wielu z nas twierdzi, że dom bez kota jest pusty. Jest w tym sporo prawdy, dlatego dbamy o naszych pupili najlepiej jak potrafimy. Dbamy o dietę, pilnujemy sierść, obcinamy pazurki, szczepimy.. Traktujemy niemal jak dzieci! Niestety, koty, jak i wszelkie inne stworzenia często chorują. Jedną z chorób, na jakie zapadają nasi milusińscy jest wirus fiv.

  • Czym jest wirus fiv?
  • Jakie objawy daje?
  • Jak uchronić kota przed zakażeniem?
  • Jak leczyć?

 

Czym jest fiv?

Fiv to wiru nabytego niedoboru immunlogicznego. Wirus ten jest jedną z odmian ludzkiego wirusa HIV, a objawy tych dwóch wirusów są zupełnie tożsame ze sobą. Fiv zwany jest zresztą często kocim AIDS. Wirus przenosi się stosunkowo łatwo. Koty zarażają się poprzez kontakt z innym chorym kotem. Wirus obecny jest we wszystkich fizjologicznych wydzielinach chorego zwierzęcia, może więc zostać przeniesiony np. podczas zabawy, walki czy kopulacji.

 

Wirus fiv objawy, które niełatwo zauważyć

Wirus fiv rozwija się u kotów w kilku fazach. Pierwsza z nich rozpoczyna się w około 6-9 tygodni od zakażenia. Większość kotów po tym czasie zacznie wykazywać objawy wirusowej infekcji, a najbardziej charakterystyczna jest osowiałość, apatia, podwyższona temperatura ciała, kłopoty z trawieniem oraz znacznie powiększone węzły chłonne. Chory na fiv kot początkowo może ujawniać np. tylko jeden z powyższych objawów. W skrajnych przypadkach u kotów o wysokiej odporności, te objawy mogą w ogóle nie wystąpić, co utrudni wczesną diagnozę. Po pierwszej fazie choroby przychodzi faza kolejna, bezobjawowa. Może ona trwać naprawdę długo, nawet wiele miesięcy. Po tym czasie rozpoczyna się faza kolejna, w której objawy zaczynają być coraz poważniejsze. Pojawiają się częste wymioty, kłopoty z trawieniem, brak apetytu, problemy z oddychaniem, zębami czy z dziąsłami. Na tym etapie nie da się już nie zauważyć postępującej choroby. Ostatnia faza rozwoju zakażenia kończy się śmiercią zwierzęcia - albo naturalną, albo wywołaną środkami usypiającymi w celu skrócenia cierpienia kota.

 

Jak wykryć i leczyć fiv?

Chory na fiv kot może sygnalizować pewne objawy, moe jednak także ich nie ujawnić. Wirus wykryć można poprzez wykonanie testu diagnostycznego z krwi zwierzęcia. Wynik otrzymuje się już po 10 minutach. Zasadniczo, wirusa fiv nie da się wyleczyć, można jednak wpłynąć na przebieg choroby i jej powikłania. Ważne jest, by w przypadku zakażenia wirusem fiv nie podawać kotu żadnych leków zawierających sterydy, bo przyspieszają one rozwój choroby. Należy dbać o dietę i spokojne warunki życia kota. Więcej informacji:   https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/kot/fiv.

 

 
piątek, 27.11.2020 21:28
piątek, 27.11.2020 14:57
czwartek, 26.11.2020 10:23
czwartek, 26.11.2020 10:21
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki