Wegańska spiżarnia – sposób na rozpoczęcie swojej przygody z weganizmem

czwartek, 6.5.2021 15:18 107

Dieta wegańska cieszy się coraz większą popularnością ze względu na jej korzystny wpływ na zdrowie. Taki sposób odżywiania pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, nowotworów, nadciśnienia i wielu innych schorzeń, oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowany. To prawda, że źle skomponowana wegańska dieta może skutkować niedoborami, jednak ta sama zasada dotyczy także diety tradycyjnej. Dlatego też nie musisz obawiać się odejścia od mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Co więcej, weganizm może okazać się naprawdę smaczny dzięki produktom Proszę Zdrowie.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta wegańska? Jadłospis to nie wszystko!

Dieta wegańska jest w stu procentach oparta na roślinach. Nie oznacza to jednak, że można jeść tylko surowe owoce i warzywa. Czy wiesz, jak wiele tradycyjnych potraw da się przygotować bez mięsa, mleka i jajek? Nie chodzi jednak o to, żeby na diecie wegańskiej jeść tak samo, jak na tradycyjnej. Aby zdrowo się odżywiać, należy zastosować kilka zasad. Jakich?

  • Jedz jak najwięcej surowych, nieprzetworzonych owoców i warzyw. W takiej postaci są najzdrowsze, bo zawierają najwięcej witamin i innych składników odżywczych.
  • Ograniczaj smażenie. Tę zasadę warto zastosować, nawet będąc na tradycyjnej diecie. Twojemu zdrowiu znacznie bardziej sprzyjają inne formy obróbki termicznej, takie jak duszenie, pieczenie czy gotowanie na parze.
  • Dbaj
  • o to, aby w każdym posiłku znalazło się jak najwięcej produktów o wysokiej gęstości odżywczej (ANDI), czyli dużej ilości mikroskładników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek.
  • Na rynku znajdziesz już bardzo dużo wegańskich produktów, jednak nie każdy z nich jest zdrowy. Warto wybierać takie z naturalnym składem, pozbawione konserwantów. Charakterystyczną cechą zdrowych produktów jest krótki termin przydatności do spożycia.

Jak przygotować organizm do przejścia na dietę wegańską?

Możesz z dnia na dzień rzucić mięso, jednak musisz wiedzieć, że tak radykalna, gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych prawdopodobnie poskutkuje złym samopoczuciem przez jakiś czas, co w efekcie może zniechęcić Cię do diety wegańskiej. Aby tego uniknąć, spróbuj krok po kroku przygotowywać organizm do nowego stylu żywienia. Powoli zmniejszaj ilość mięsa w codziennych posiłkach, na przekąski wybieraj surowe owoce i warzywa. Zmień też sposób przygotowywania potraw: ograniczaj smażenie na rzecz gotowania i duszenia. Czasem warto przeprowadzać także krótki detoks sokowy, trwający 1-3 dni, który pomoże “zresetować” organizm, co znacznie ułatwia wejście w nowy system żywienia.

Jak rozpocząć przygodę z weganizmem?

Dieta wegańska może na początku przysparzać trudności. Nie znasz jeszcze przepisów, nie wiesz jak łączyć produkty i nie umiesz odpowiednio zbilansować posiłków. Boisz się, jak wiele czasu zajmie Ci dieta wegańska. Catering może stanowić odpowiedź na Twoje obawy. Gotowe posiłki Proszę Zdrowie dostarczane codziennie pod same drzwi mogą stać się dla Ciebie inspiracją do późniejszego tworzenia własnych dań. Na samym początku wegańskiej przygody warto bowiem korzystać z produktów, które przypominają dietę tradycyjną, a jednocześnie są naturalne i pozbawione konserwantów. Oferty takie jak Wegańska Spiżarnia pozwolą Ci poszerzyć jadłospis o świeże, przygotowywane na bieżąco dodatki do potraw. Dzięki temu możesz świadomie wybierać zdrowe produkty o naturalnym składzie zamiast marketowych przetworów o sztucznie wydłużonym terminie ważności.

Pamiętaj, że w jadłospisie weganina bardzo ważna jest różnorodność produktów. Bazą powinny być jak najlepszej jakości, nieprzetworzone produkty roślinne, takie jak: warzywa, owoce, kasze (w szczególności bezglutenowe), rośliny strączkowe, orzechy, pestki oraz nierafinowane oleje o krótkiej dacie ważności.

Najlepsze naturalne substancje słodzące to stewia, słody roślinne np. z ryżu oraz buraka, bogate w witaminy z grupy B, a także syropy z owoców – klonowy, z daktyli oraz agawy, które są bogate w witaminy i mikroelementy.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz