Waluta Kuwejtu

poniedziałek, 30.5.2022 19:35 301

Dinar kuwejcki to nie tylko oficjalny środek płatniczy w Kuwejcie, ale również jedna z najsilniejszych walut na całym świecie. Nazwa ta nie jest przypadkowa - inspirowana jest rzymskim denarem, kojarzonym z władzą i potęgą.

Krótka historia dinara kuwejckiego

Waluta Kuwejtu, czyli dinar kuwejcki po raz pierwszy pojawiła się w 1961 roku, kiedy to zastąpiła wspólną walutę Zatoki Perskiej. Wówczas 1 dinar był równy jednemu funtowi szterlingów.
W 1990 roku, kiedy to nastąpiła agresja Iraku na Kuwejt, dinar iracki chwilowo zastąpił dinar kuwejcki. Było to w zasadzie nieuniknione, ponieważ agresorzy ukradli większą część kuwejckich banknotów. Nie była to jednak sytuacja stała, gdyż tuż po odzyskaniu niepodległości Kuwejt przywrócił swoją dawną walutę, a także zdecydował się na zastosowanie zupełnie nowych banknotów.
Obecnie dinar kuwejcki jest jedną z najmocniejszych walut na całym świecie stosowanych powszechnie w transakcjach związanych z ropą na Bliskim Zachodzie. Jest to państwo o drugiej co do wielkości giełdzie na w krajach arabskich, wykazujący się bardzo wysoką wartością PKB per capita, która jest znacząco wyższa niż ta w Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych. W Kuwejcie praktycznie nie istnieją podatki, co również nie pozostaje obojętne dla wartości i siły lokalnej waluty. Więcej na ten temat oraz aktualny kurs pod adresem: https://kursy-walut.info.pl/kurs-dinara-kuwejckiego/

Jak wygląda waluta Kuwejtu?

1 dinar kuwejcki jest równowartość 100 filsów. W obiegu znajdują się banknoty a następujących nominałach - 1/4, 1/2, 1,5, 10 oraz 20 dinarów. Waluta Kuwejtu obejmuje również monety o nominałach 1,5, 10, 20, 50 oraz 100 filsów.
Każda moneta oraz banknot ma zupełnie inny awers, oraz rewers. Każdy z nich jest w ścisłym stopniu powiązany z przeszłością albo z teraźniejszością Kuwejtu.
Banknoty dinara kuwejckiego zawierają następujące podobizny:
- na banknocie o wartości 1/4 dinara umieszczono na jednej stronie Wieżę Wyzwolenia, na drugiej statek dau. Na banknocie dominuje brązowa kolorystyka;
- banknot o wartości 1/2 dinara ma kolor zielony i przedstawia Wieże Kuwejckie i statek dau;
- banknot o wartości 1 dinara jest szary i widnieje na nim wizerunek Wielkiego Meczetu i statku dau;
- 5 dinarów to fioletowy banknot z wizerunkiem nowej siedziby Banku Centralnego w Kuwejcie;
- 10 dinarów to banknot o czerwono-pomarańczowej barwie z utrwalonym wizerunkiem Zgromadzenia Narodowego Kuwejtu oraz statku dau;
- na niebieskim banknocie o wartości 20 dinarów znajduje się Pałac Seif oraz statek dau.

Wiele serii banknotów

Dotychczas wydano już sześc serii banknotów dinara kuwejckiego:
- seria I pojawiła się w 1960 roku i trwała aż do 1982 roku. Składała się z nominałów 1/4, 1/2, 1, 5 i 10 dinarów;
- seria II funkcjonowała od 20 kwietnia 1970 roku do 1 lutego 1982 roku;
- seria III wyemitowana została 20 lutego 1980 roku i liczyła pięć nominałów - 1/4, 1/2, 1, 5 i 10 dinarów. Banknot 20 dinarów został wprowadzony 9 lutego 1986 roku;
- seria IV została wyemitowana po wyzwoleniu Kuwejtu 24 marca 1991 roku i użytkowana była do 16 lutego 1995 roku;
- seria V była w obiegu od 3 kwietnia 1994 do 1 października 2015 roku. Zawierała nowoczesne zabezpieczenia, które dziś są standardem w emisji banknotów;
- seria VI jest w obrocie od 29 czerwca 2014 roku.

Płatności w Kuwejcie

Wybierając się w podróż do Kuwejtu, warto zdawać sobie sprawę z tego, że kartą kredytową w tym państwie można zapłacić jedynie w większych ośrodkach miejskich, supermarketach, hotelach czy wielu obiektach świadczących różnego rodzaju usługi. W przypadku małych, prowincjonalnych miasteczek możliwa jest płatność wyłącznie gotówką - powód jest bardzo prosty, bardzo ciężko jest znaleźć tam miejsce, które obsługiwane jest przez terminale płatnicze. Ta sama zasada dotyczy dostępności bankomatów, na które praktycznie nie da się natknąć w mniejszych miastach. W Kuwejcie te zlokalizowane są przede wszystkim w dużych miastach oraz w okolicach banków i centrach handlowych. Dlatego też dla własnego komfortu i bezpieczeństwa decydując się na wyprawę do Kuwejtu, warto zakupić dinary kuwejckie jeszcze przed wyjazdem. To ważne bowiem jeżeli chodzi o złotówki, to w kuwejcki kantorach może nastąpić bardzo duży problem z wymianą na lokalną walutę.

Dinar kuwejcki czy dolary i euro?

W Kuwejcie poza popularnymi turystycznymi kurortami w zadzie nie ma możliwości zapłacenia inną walutą niż dinar kuwejcki. Oczywiście można zabrać z sobą do Kuwejtu zarówno dolary, jak i euro i ewentualnie wymienić je na kuwejcką walutę już na miejscu. Z pewnością ich wymiana będzie przebiegać zdecydowanie łatwiej niż w przypadku złotówek. Jeżeli nie zabieramy ze sobą na wyprawę euro i dolarów warto dinary kuwejckie wymienić ze złotówek jeszcze w Polsce.
Dinar jest obecnie jedną z najdroższych walut na świecie. 1 dinar kuwejcki przy wymianie ze złotówek w zależności od kursu kosztuje nawet kilkanaście złotych.